Lendületesen kezdte a hetet a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe: a múlt pénteken 7800 pont alatt is megforduló mutató tegnap délben hajszálnyira megközelítette a 8 ezer pontos határt is. Ám a jegybank döntése az alapkamat változatlanul hagyásáról elkeserítette a befektetőket, kihirdetését követően megfordult a trend, s délután az index több mint száz pontot vesztett értékéből. A BUX ennek ellenére záráskor a múlt pénteki értékénél 103 ponttal magasabban, 7906 ponton állt. A forgalom még a szokásosnál nagyobb pörgést hozó tavalyi utolsó negyedév átlagos napi forgalmát is meghaladta, tegnap közel 8 milliárd forintnyi részvény vándorolt új tulajdonoshoz.
A vezető részvények közül a pénteken anyavállalatának leminősítése nyomán zuhanó Matáv teljesített legjobban. A távközlési részvény árfolyama a délelőtt folyamán 850 forintig emelkedett, s mivel az elmaradt kamatvágást nem követte eladási hullám a részvény piacán, a papírok 847 forinton, múlt heti áruknál 2,7 százalékkal magasabban zárhattak. A befektetők minden bizonnyal még emésztik a pénteken bejelentett gázáremelésnek a Molra gyakorolt hatását, legalábbis a hektikusan ingadozó kurzus erre enged következtetni. A kereskedés első felében 5555 forintra emelkedő jegyzés délután már meredeken lefelé tartott, s záráskor már csak 5360 forintot, előző áránál 0,3 százalékkal kevesebbet fizettek az olajipari papírért.
Felfelé tartott tegnap a gyógyszergyári részvények jegyzése, a Richter 1,1 százalékkal, az Egis 2,3 százalékkal erősödött. A kétmilliárd forint feletti forgalmat generáló OTP másfél százalékkal drágult. Néhány közepes kapitalizációjú részvény iránt is jelentősebb érdeklődés mutatkozott tegnap, az IEB árfolyama például 265 millió forintos forgalom mellett újabb csúcsra, 1800 forintra emelkedett. A Rába-papírokkal záráskor 5,6 százalékos drágulást követően ismét ezer forint felett kereskedtek, s a Synergon részvényesei is 4,5 százalék feletti nyereséget könyvelhettek el.
M. T.
