Erősödéssel zárta a hét utolsó kereskedési napját a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe. A parketten folytatódott az elmúlt napok pezsgése, a piacon megfordult részvények összértéke már a tízmilliárd forintot is meghaladta. A délelőtt még csak enyhén emelkedő BUX a gázáremelés hírére meredekebb pályára állt, ám a zuhanó Matáv fékező hatása miatt zárásra csak 7802 pontra, a csütörtöki értékénél 0,8 százalékkal magasabbra tudott felkapaszkodni.
A nap elején fölfelé tartott a Matáv kurzusa, a telefonrészvényekért délben 847 forintot is fizettek. A Deutsche Telekom hiteleinek leminősítéséről szóló hír azonban kirántotta a Matáv alól a talajt, amely pillanatok alatt 4 százalékot zuhant. A veszteségeit később valamennyire mérséklő részvényért záráskor 825 forintot fizettek.
A nap első felében már kétszázalékos emelkedést mutatott a Mol, ám a gázáremelés hírére valósággal szárnyalni kezdett az olajipari papírok jegyzése. A közel 2,5 milliárd forintos forgalmat generáló részvényért a piac zárásakor a csütörtöki áránál 3,8 százalékkal többet, 5375 forintot fizettek. Az OTP magabiztosan menetelt felfelé, záráskor az előző értékénél másfél százalékkal magasabban, 2273 forinton állt.
Továbbra sem térnek magukhoz a gyógyszergyári részvények. A Richter árfolyama nap közepén ismét 14 ezer forint alá csúszott, s záráskor is mindössze 50 forinttal állt e szint fölött. A csütörtökön még drágulni tudó Egis 3,6 százalékkal lett olcsóbb.
A szállodaüzemeltető Danubius a turisták számának csökkenéséről szóló adatok hatására 4,6 százalékkal gyengült, papírjai a kereskedés végén 3700 forinton forogtak. Nem hozta lázba a befektetőket az esetlegesen két év múlva bezsebelhető Synergon-osztalék, a rendszerintegrátor papírjai pénteken 2,7 százalékot veszítettek értékükből. Az egyik legnagyobb részvényes tulajdoncsökkentéséről szóló hírek pedig közel hat százalékkal szorították mélyebbre a Pannonplast-papírok árfolyamát.
M. T.
