BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Két év múlva már osztalékot is fizethetnek

Átalakulóban van az egyetlen, nyilvános emisszió után magyar tőzsdére került IT-cég, a befektetőinek eddig nem sok örömet szerző Synergon. A társaság a regionális együttműködésben rejlő lehetőségek minél jobb kiaknázása érdekében holding jellegűvé alakítja vállalatirányítási stratégiáját. Ezzel párhuzamosan további akvizíciókat terveznek, jelenleg is folyik több szlovák és szlovén cég átvilágítása. Az EU-csatlakozástól pozitív fejleményeket váró társaság vezetése reméli, hogy két év múlva már osztalékkal is megörvendeztethetik a tulajdonosokat - mondta többek között lapunknak Czakó Ferenc, a Synergon elnök-vezérigazgatója.

2003. január 10. péntek, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- Az internetlufi kipukkanásának és a PC-eladások stagnálásának fényében hogyan látja a technológiai szektor helyzetének alakulását a következő 4-5 év távlatában?
- Az IT-szektorban az elmúlt pár évben jelentős konszolidáció ment végbe. Ennek során eldőlt, melyek azok a társaságok, amelyek valóban életképes termékeket, szolgáltatásokat kínálnak, s melyek azok, amelyeket pusztán a internet varázsszó tartott eddig életben. Az IT-piac a következő évek során a korábbinál kevésbé izgalmas, kevésbé hektikus és kevésbé felkapott, ám jóval kiszámíthatóbb szelete lesz a gazdasági életnek. Régiónkban a szektor növekedési üteme - egyes területeket leszámítva - egy számjegyűvé lassul, miközben az iparágban folytatódik a konszolidáció.
- A piacbővülés lefékeződésére miként kíván válaszolni a Synergon?
- A magyar IT-tortát már szinte teljesen felosztották. Noha akvizíciók útján még idehaza is van lehetőség piacszerzésre, ám ez semmiképp sem szerepel társaságunk rövid távú tervei között. Mindössze egy ország piacán jelen lenni nem jelent megfelelő stabilitást, ezért a bővülési lehetőséget új - a magyarnál valamivel még fejletlenebb - piacokon való megjelenésben látjuk. Az anyavállalatra, illetve eddigi szerzeményeinkre (a cseh Infinityre és a horvát Spanra) támaszkodva a régió vezető informatikai cégévé szeretnénk válni a következő években.
- Mely piacok után érdeklődik a Synergon?
- A regionalitásban rejlő lehetőségek lehető legjobb kihasználása érdekében olyan cégeket keresünk, amelyek 2004-től szintén valamely EU-tagállam területén működnek majd. Jelenleg több szlovák és szlovén céggel is tárgyalásokat folytatunk. Ezek mérete valahol a Span és az Infinity között helyezkedik el.
- Véleménye szerint miben változik majd a piaci környezet a csatlakozás után?
- Az EU-csatlakozás inkább lehetőség, semmint veszély a Synergon számára.

A magyar IT-piac már jelenleg is rendkívül kompetitív, újabb konkurensek belépésére már nemigen számítunk. Más negatív lehetőséget sem látunk egyelőre, jelenleg úgy érezzük, a csatlakozásnak társaságunk számára jóval több lesz a pozitív hozadéka. Egyrészt a bővülő gazdasági kapcsolatok révén fokozódik az EU nyugati részéből érkező kereslet régiónk piacain. Másrészt a beszerzésüket jelenleg jórészt külön-külön intéző leányvállalataink a határok lebontásával koncentrált vásárlóerőt képviselhetnek majd a piacon, s így jóval kedvezőbb feltételeket harcolhatunk ki a vásárlások során. Harmadrészt, a magyar társaságoknak, hogy megőrizzék versenyképességüket, vélhetően növelni kell IT-költésüket, ha másért nem, a növekvő adminisztrációs terhek miatt. Negyedszer, egyszerűsödik a kapcsolattartás leányvállalatainkkal, hiszen manapság például egy szerver kiszállítása Csehországba jelentős vám- és adminisztrációs költségeket ró a Synergonra, ezek a csatlakozás után teljesen megszűnnek.
- Nem fél attól, hogy Prága és Zágráb túl messze van Budapesttől, s szigorú kontroll nélkül „saját zsebre" dolgoznak majd a leányvállalatok?
- A regionális szinten való gondolkodás társaságunk egyik fő alapelve, az ebben rejlő lehetőségek kiaknázása azonban újfajta vállalatirányítási megoldásokat tesz szükségessé. Többek között a beszerzések hatékonyabb intézése, a közös fejlesztések koordinálása és az összehangolt fellépés érdekében létrehoztunk egy, az igazgatóság tagjai köréből kinevezett, a leányvállalatok (ideértve a magyarországi Synergont és a Fibex Kft.-t is) vezetése felett álló testületet. Valamennyi érdekeltségünk vezetősége ennek az Executive Committee (EC) névre keresztelt testületnek is beszámol tevékenységéről, az EC pedig a beérkezett információk alapján elvégzi a szükséges koordinációs lépéseket. A közös fellépés - a már-már holdingszerű struktúra - jelentősen javítja leányvállalataink pozícióját is, így az ottani menedzsereknek sem érdekük a „saját zsebre" dolgozás.
- Az igazgatóság reményei szerint nyereségesen zárja a cég a 2002-es esztendőt. Készültek-e már előrejelzések az idei teljesítményről?
- Egyelőre csak előzetes számításaink vannak, ám reményeink szerint ha minden negyedévet nem is, az év egészét mindenképp nyereségesen zárhatjuk. Bevételeink nagyban függnek a piac helyzetétől, s mivel magas fix költséggel dolgozunk, melyet már csak jelentős leépítéssel lehetne tovább csökkenteni - ezt azonban cégkultúránk nem teszi lehetővé, s nem is biztos, hogy kifizetődő lenne -, konkrét eredményt esetünkben nehéz jósolni.
- Számíthatnak-e a befektetők valaha is osztalékra Synergon-részvényeik után?
- Ilyen nehezen kiszámítható tőzsdei hangulat közepette egy vállalat nem kecsegtetheti a tulajdonosait kizárólag árfolyamnyereséggel, így előbb-utóbb mindenképp szeretnénk osztalékot fizetni. Pénzügyi eredményeinktől függően erre előreláthatólag két év múlva kerülhet sor először.
- Milyen hatással vannak a Synergon gazdálkodására a felbolydult pénzpiacok, értve ezen a dollár gyengélkedését és a forint sávszélhez tapadását?
- A dollár árfolyama egyre kevésbé fontos a Synergon szempontjából, szállítóink nagy része ugyanis már euróban számláz. Mivel kiadásaink euróban, bevételeink pedig forintban realizálódnak, érdekeink elvileg az erős forint irányába mutatnak. Gyakorlatilag azonban más a helyzet. Az erős forint ugyanis nagyban rontja a többi magyar társaság versenyképességét, melyek így visszafogottabb kereslettel jelennek meg az IT-piacon. Érzésem szerint 10 százalékkal gyengébb forint esetén lényegesen jobb lenne a Synergon eredménye is.
Mezősi Tamás

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet