Az év második kereskedési napján folytatódott a fellendülés a Budapesti Értéktőzsdén; a pénteken napvilágot látott lehangoló novemberi fizetési mérleg sem tudta lehűteni a kedvező amerikai makroadatok által felhevített hangulatot, a pesti mutató a nyitást követő, százpontos emelkedést hozó vágtával 8 ezer pont fölé küzdötte magát. Délutánra aztán megnyugodtak valamelyest a kedélyek, és a tengerentúli piacok negatív irányú nyitása a lélektani határ alá szorította az irányadó mutatót. A BUX záráskor 7968 ponton, előző értékénél 0,7 százalékkal magasabban állt. Az élet a börzén is visszatérni látszik a normális kerékvágásba, a parketten pénteken már átlagosnak mondható, 6,1 milliárd forint összértékű részvénymennyiség fordult meg.
A vásárlók túlsúlya jellemezte pénteken a Matáv-papírok piacát, aminek következtében 1,9 százalékkal kúszott magasabbra az árfolyam. A nap közben 870 forinton is forgó távközlési papírok a piac zárásakor 858 forinton cseréltek gazdát, több mint öt százalékkal magasabban a 2002-es záróáruknál. Habár délelőtt 5440 forintot is fizettek a Mol-részvényekért, az olajipari papír jegyzése a kereskedés végére 5350 forintra, csütörtöki áránál egy százalékkal magasabbra csúszott vissza.
Ellentétes irányba mozdultak tegnap a gyógyszergyári részvények. Míg a nap közben 15 ezer forint fölött is megforduló Richter-papírok egyszázalékos erősödéssel 14 995 forinton zártak, addig a százmillió forint fölötti forgalmat generáló Egis részvényei 1,4 százalékot veszítettek értékükből.
Csillapodni látszanak a kedélyek az IEB-piacon, a kisebbik bankrészvény pénteken alig tízmillió forintos forgalom mellett 1,3 százalékot veszített értékéből. A szektortárs OTP részvényei három forinttal lettek olcsóbbak.
M. T.
