BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tavaly lassan magára talált a magyar részvénypiac

Akárcsak egy évvel korábban, 2002-ben is hatalmas forgalmat hozott az utolsó kereskedési nap a Budapesti Értéktőzsdén. A rövidített kereskedés folyamán összesen 29,4 milliárd forint értékben cseréltek gazdát részvények. A BUX 7798 ponton búcsúztatta az óévet, ami forintban 9,38 százalékos erősödést jelent éves szinten. Dollárban számítva viszont 34,5 százalékos a növekedés, ami a világ negyedik legjobb teljesítő piacává emelte a BÉT-et.

2003. január 2. csütörtök, 14:31

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egy évvel korábbinak ugyan csak a fele volt a prompt forgalom 2002 utolsó kereskedési napján a Budapesti Értéktőzsdén, azonban a csaknem 30 milliárdos érték így is négyszer magasabb az átlagosnál. Persze ez leginkább az óriási átkötéseknek volt köszönhető, a befektetők 31-én délelőtt már vélhetően inkább az esti partikra készülődtek a rövidített kereskedés alatt. Az utolsó napi élénkülésnek hála 236 milliárd forintra emelkedett a BÉT decemberi összforgalma, a részvényforgalom - a NAPI Gazdaság számításai szerint - 177,7 milliárd forint volt az év utolsó hónapjában. Ezzel a 2001-es visszaesés után ha lassan is, de növekedésnek indult a tőzsde forgalma: 3460 milliárd forint fölé emelkedve az egy évvel korábbi 3246 milliárd forintról. A részvényforgalom 2858 milliárd forintra hízott 2771 milliárdról. Az első ránézésre nem túl jelentős bővülés éven belüli megoszlása biztató, hiszen decemberben az átlagos napi részvényforgalom 8,8 milliárd forintra nőtt a korábbi hónapok 6 milliárd körüli átlagos szintjéről.
A BUX egy év alatt forintban 9,38 százalékot emelkedett, amivel gyakorlatilag 2001-es veszteségét dolgozta le. Az exportorientált vállalatokat sújtó forinterősödés-dollárgyengülés páros azt eredményezte, hogy a 7798,29 pontos záróértékkel a BUX dollárban mért erősödése 34,5 százalékra rúg - ezzel a világ negyedik legjobban teljesítő indexe volt 2002-ben. A 7798 pont egyébként nagyjából félúton helyezkedik el a 8945 pontos éves maximum és a 6589 pontos éves minimum között.
Az index meglehetősen változatos utat járt be az év folyamán. A választások és a kormányváltás nyomán a befektetők, akik tőkepiacbarát politikát vártak az MSZP-SZDSZ koalíciótól, 9000 pont közelébe nyomták fel az indexet. A tavaszi hossz azonban nem tartott sokáig, a világgazdaság gyengélkedése és az újabb és újabb könyvelési botrányok okozta nemzetközi besszhangulat itthon is jelentős esést eredményezett a nyár közepére. Az augusztusi emelkedést szeptember-októberben menetrendszerű esés követte s október közepén már ismét nyári mélypontja közelében tanyázott a BUX. Ezután érkezett meg a „Mikulás-hossz”, bár az emelkedés ezúttal korábban jött a szokásosnál, s így a végére elfogyott a szufla: az index december eleje óta már inkább csak stagnálni tudott.
Az utolsó kereskedési napon - akárcsak az év egészében - a forgalom döntő többségét az öt nagy papír adta. Az OTP nyolcmilliárdos forgalmával kiemelkedett a többi részvény közül, a bankpapír közel félszázalékos emelkedéssel búcsúztatta az óévet. Az év közben tizedelésen is átesett papír egyébként lekörözte az összes többi blue chipet, forintban 33,9 százalékos éves emelkedése a nagy papírok közül a legnagyobb érték. A blue chipek között a második helyezett az utolsó napon 1,4 százalékot emelkedő Egis lett, a részvény éves szinten 32,4 százalékkal drágult. Az év közben a 19 000 forint feletti s a 11 200 forint alatti tartományt is megjáró Richter végül a középmezőnyben végzett, a független gyártó papírjainak 14 850 forintos záróára éves szinten másfél százalékos csökkenést jelent.
A közepes kapitalizációjú cégek közül a gépipar éves teljesítménye lehangoló. A Rába 910, a NABI 3280, a Mezőgép 1130 forintos záróára sorrendben 38,8, 10,9 és 29,4 százalékos csökkenést jelent. Ugyanakkor nemcsak a gépipar tudhat maga mögött gyenge évet, a Pannonplast is siralmasan teljesített, a részvény árfolyama kevesebb mint felére morzsolódott le egy év alatt. Az év abszolút vesztese a Humet volt, a hazai kisbefektetők által korábban kedvelt részvény egy évvel korábbi értékének alig negyedét érte 2002 végén.
Voltak persze nyertesek a kisebb papírok között is: a felvásárlási pletykák nyomán közel duplájára nőtt az IEB árfolyama, a Globus, osztalékát is figyelembe véve, jó 25 százalékot erősödött. Sokat nyerhettek egy év alatt a korábban rendre gyengén teljesítő Prímagáz részvényeivel is a jó időben vásárlók, a 2100 forintos felvásárlási ár miatt tegnapelőtt több mint 60 százalékkal volt drágább a papír, mint egy évvel korábban.
Az utolsó napon a korábbi évekhez hasonlóan néhány illikvidebb részvény ismét remekelni tudott. Ezek közül jó néhány - a Humet, a Styl, a Domus és a Novotrade is - úgy ért el 10 százalékot meghaladó árfolyam-emelkedést, hogy mindössze egy-egy kötés született rájuk.
Lovas András

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet