Megjelent az SHV Holdings kiszorítási felhívása a Prímagáz Rt. még közkézen forgó részvényeire. Mint az várható volt, a holland társaság a korábban 95,02 százaléknyi pakett felajánlásával zárult vételi ajánlatban alkalmazott, 2100 forintos árfolyamon vásárolja meg a Prímagáz maradék 179 176 darab részvényét. A részvénytulajdonosok január 31-ig ajánlhatják fel papírjaikat - amelyeket az ajánlat szövege immár „opciós részvényeknek” nevez - az SHV-nak. Az akcióban részt vevő ING Bank a transzferálás és a megfelelő adatlapok beküldése után öt banki munkanapon belül utalja át a papírok ellenértékét. A január végéig be nem nyújtott papírok helyett a Prímagáz igazgatósága várhatóan új részvényeket bocsát ki. Ezeket az SHV vásárolja meg, az ellenértékre továbbra is igényt tarthatnak az érvénytelenített papírok tulajdonosai.
A Prímagáz részvényei így várhatóan a Graboplastéhoz hasonlóan távoznak a Budapesti Értéktőzsdéről, azaz nem a kibocsátó közgyűlése hoz erről határozatot. Valószínűleg a kiszorítási eljárás lezárásával párhuzamosan az egyetlen tulajdonossá váló SHV egyszerű tulajdonosi döntése is elég lesz a tőzsde elhagyásához. Azzal, hogy a kiszorítási eljárás viszonylag gyorsan elkezdődött, azok a magánszemély részvényesek jártak jól - már ha az ajánlati ár nyereséget jelent számukra -, akik megvárták a nyilvános vételi ajánlat lezárultát, s nem ajánlották fel papírjaikat. Péntektől ugyanis már megnyílt számukra a lehetőség papírjaik árfolyamnyereség-adó nélküli átkötésére a Budapesti Értéktőzsdén a 2000 forint feletti árfolyamon. A kiszorítás során kapott ellenértéknél csak az átkötéssel kialakuló tőzsdei ár és a 2100 forint után kell adózniuk. Azok számára viszont, akiknek veszteséget jelent a 2100 forintos ár, jobb volt az ajánlatban odaadni papírjaikat, hiszen a realizált árfolyamveszteség nem csupán a tavalyi adóelszámolásnál érvényesíthető, tovább lehet vinni jövőre is.
L. A.
