Teljes sikerrel zárult az SHV Holdings 2100 forintos árfolyamon a Prímagáz Rt. részvényeire tett nyilvános vételi ajánlata. Amint megtudtuk, péntek délelőtt 10 óráig a részvények 95,02 százalékát ajánlották fel az akciót lebonyolító ING Banknál, így a 90 százalékos bűvös határ átlépésével az SHV hamarosan meg is kezdheti a kisrészvényesek kiszorítását a palackosgáz-szolgáltató társaságból. Így - tőzsdei fellendülés ide, tőkepiaci reneszánsz oda - minden bizonnyal a következő év sem be-, hanem kivezetéssel indul a Budapesti Értéktőzsdén. Az ajánlatban ugyanis szerepelt, hogy ha az SHV-nek lehetősége van rá, kezdeményezni fogja a papírok kivezetését a tőzsdéről. Erről egyébként a palackosgáz-szolgáltató december eleji közgyűlése is határozott volna, azonban az igazgatóság akkor úgy látta helyesnek, hogy a kérdés megvitatásával megvárják az ajánlat lezárultát. Most viszont már, hála a BÉT-szabályzatnak, várhatóan nem lesz szükség újabb közgyűlésre, hiszen ha az SHV kiszorít, egyetlen részvényesként egyszerű tulajdonosi döntést is hozhat a tőzsde elhagyásáról.
A magánszemély részvényesek közül - persze csak akkor, ha a 2100 forintos árfolyam nyereséget jelent számukra - azok jártak jól, akik nem ajánlották fel részvényeiket az SHV-nek, hiszen december 27-én az árfolyamnyereség-adó eltörlése miatt már adómentesen köthetik át magasabb árfolyamon papírjaikat, s várhatják meg békében a kiszorítást. Persze a kisebbségi részvényesek nagy része nem fogadja boldogan az akciót. Amint a közgyűlésen többen felvetették, néhányan szívesen maradnának a palackosgáz-társaság tulajdonosai akkor is, amikor kezd jól menni a cégnek.
Lovas András
