Megkezdődött a visszaszámlálás a hazai befektetők körében az új személyijövedelemadó-szabályok életbelépéséig. A legfontosabb módosítás magánszemélyekre nézve az, hogy az új szabályozás egy huszárvágással a tőkepiaci törvény szerinti tőzsdén megkötött ügylet keretében megszerzett jövedelmet a kamatból származó jövedelmek közé sorolja, s mint ilyet, adómentessé teszi.
Ez különbözik a most életben lévő szabályozástól, amely 20 százalékkal adóztatja az ilyen jellegű jövedelmeket. Eltér a korábbi, kedvezményes adószabályoktól is, amelyek csak belföldi társaság tőzsdén jegyzett papírjai után tették lehetővé, hogy a forrásadó nullaszázalékos legyen. Mivel a tőzsdén immár T+3 napos elszámolási rend van érvényben, s az adószabályok szerint nem a tőzsdei ügyletkötés, hanem az elszámolás napja szolgál alapul a nyereség vagy a veszteség keletkezéséhez, ezért a jövő hétfőn eladott részvényeken elért árfolyamnyereség után kell utoljára árfolyamnyereség-adót fizetniük a részvényeseknek. Ez azt is jelenti, hogy akinek a jelenlegi árfolyamok mellett veszteséges az azonnali piaci pozíciója, érdemes a veszteségét hétfőig realizálnia, hiszen azt érvényesítheti az idei adóelszámoláskor.
A karácsony utáni első kereskedési napon kötött prompt tőzsdei részvényügyletek elszámolása már január másodikára esik, így jövő pénteken már adómentesen lehet megszabadulni a nyereséges prompt részvénypozícióktól.
L. A.
