Továbbra is élénk érdeklődés mellett zajlik a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén, a hét korábbi napjaihoz hasonlóan szerdán is 10 milliárd forintot meghaladó részvénymennyiség fordult meg. A hét eleji optimizmusnak azonban még a csírája sem volt fellelhető. A napot előző záróértéke alatt kezdő BUX ugyan a délelőtt folyamán még viszonylagos stabilitást mutatott, majdhogynem megközelítette a keddi zárást. Délután azonban valamennyi vezető részvény piacán masszív eladások indultak meg, erőteljesen szorítva a mélybe a mutatót. Az index a kereskedés végén 7888 ponton, az előző értékénél 2,5 százalékkal - közel kétszáz ponttal - alacsonyabban állt.
A nap nagy vesztese a hét elején még száguldó Richter volt. A gyógyszeráremelés hírére magasba szökkenő árfolyam tegnap minden különösebb indok nélkül zuhanni kezdett, s a 800 forintos mélyrepülés végén már csak 14 400 forinton állt. A kisebbik gyógyszergyári papír, az Egis a piaccal szemben mozogva drágult 0,4 százalékot. A Mol-tulajdonosokat érzékenyen érintette a gázáremelés elmaradása. A parlamenti döntésig jobbára előző záróértéke fölött forgó olajipari papír alól mintha kirántották volna a talajt, másfél óra leforgása alatt közel négy százalékot veszített értékéből. A majd' 4 milliárd forintos forgalmat generáló részvénnyel a piac zárásakor már csak 5475 forinton kereskedtek.
A Matáv 3,4 százalékos zuhanást követően a záráskor 830 forintba került. A szinte az egész piacra kiterjedő eladási hullám elől mintha az OTP-hez menekültek volna a befektetők, a negatív hangulat ellenére 0,4 százalékot emelve a bankpapír árán.
A tovább erősödő forint lefelé nyomta jó néhány kisebb papír jegyzését is. A Graphisoft történelmi mélypontra, 585 forintra zuhant, s a kereskedés néhány pillanatában már a szektortárs Synergon ára alatt jegyezték. A Rába is újabb negatív csúcsot állított fel, a gépipari papírhoz 850 forinton is hozzá lehetett jutni a nap folyamán.
M. T.
