Idén már nem kerül sor a NABI tervezett nyilvános kibocsátással egybekötött alaptőke-emelésére - derült ki Rácz András vezérigazgató szavaiból a Budapesti Értéktőzsdén tegnap tartott sajtótájékoztatón. A nyilvános kibocsátást így nyilván majd csak a lezárt, teljes üzleti év adatainak ismeretében fogják végrehajtani, vagyis legkorábban jövő májusban kerülhet rá sor.
A NABI közgyűlése idén szeptemberben hatalmazta fel az igazgatóságot, hogy tegye meg a szükséges előkészületeket egy nyilvános részvényértékesítésre. A tervezett akció során a buszgyártó cég kétmillió darab új részvényt bocsátana ki, s legnagyobb tulajdonosa, az Első Magyar Alap is eladna egymillió papírt. (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 17., 7. és 8. oldal). A részvényértékesítéssel párhuzamosan a NABI papírjait bevezetnék az egyik amerikai tőzsdére, valószínűleg az Amexre. Mint korábban elhangzott, az új piacon való megjelenést indokolhatja, hogy ezáltal új befektetői kör látókörében is megjelenhetnének a buszgyártó társaság részvényei.
A NABI szeptemberi közgyűlésén elhangzottak alapján az EMA részéről az is indokolja az eladást, hogy az alap 2003 végéig működik, ugyanakkor a nyilvános kibocsátással egybekötött tőzsdei értékesítés jobb alternatívának tűnt, mint a szakmai befektetőknek történő eladás.
A harmadik negyedéves eredmények után az elemzők mindenesetre pesszimistábbá váltak a NABI idei eredményeit illetően. A buszgyártó 5,2 millió dolláros profitja jócskán elmaradt a piac által várt 8 milliótól. Bár a társaság szerint az év végére a tervektől való elmaradás alig 10 százalékos lesz majd, az elemzők zöme mégis óvatosabbá vált. Míg a harmadik negyedéves adatok előtt a NAPI Gazdaság által megkérdezett szakemberek átlagosan 609 forintos idei és 745 forintos jövő évi egy részvényre jutó eredménnyel számoltak, addig a konszenzus a jelentés napvilágra kerülése után 485 és 648 forintra olvadt.
Lovas András
