Eseménytelenül telt tegnap a délelőtt a Budapesti Értéktőzsdén, a befektetők többsége az ECB délutáni kamatdöntésére várt. A központi bank kamatcsökkentése azonban csak a forintpiacra hozott erősödést, a tőkepiacok - a várakozásokkal ellentétben - lejtmenettel reagáltak a döntésre. A negatív hangulat a pesti börzére is beszivárgott, s az amerikai piacok pesszimista nyitása után a BUX már képtelen volt megmaradni a nyolcezer pont fölötti tartományban. A piac zárásakor az irányadó mutató 7984 ponton, szerdai értékénél fél százalékkal alacsonyabban állt. Továbbra is pezsgő volt azonban a kereskedés, habár az előző napi tízmilliárd forintot közelítő részvénymennyiségnél kevesebb fordult meg a virtuális parketten, a 7,5 milliárd forintos összforgalom így is meghaladja az elmúlt időszak átlagát.
Valamennyi vezető részvény gyengült tegnap, a legnagyobb veszteséget a Mol-tulajdonosok voltak kénytelenek elkönyvelni. A nyitásban előző napi záróértékén forgó olajipari papír jegyzése a kereskedés során végig lefelé csordogált, s záráskor már csak 5500 forintot fizettek érte.
Felemásan teljesítettek tegnap a gyógyszergyári papírok. A fejlesztés alatt álló szorongásgátló sikerében reménykedő befektetők tovább emelték az Egis-papírok árát, amely záráskor másfél százalékra megközelítette éves csúcsát. Lefelé tartottak ellenben a Richter részvényei, a nagyobbik gyógyszergyár papírjaival 1,1 százalékos gyengülést követően 13 450 forinton kereskedtek.
Jellemzően szerdai áruk felett kereskedtek az OTP papírjaival, ám az ECB-kamatcsökkentés a mélybe taszította a bankpapír árfolyamát, jóllehet a legnagyobb, közel hárommilliárd forintos forgalmat generálta, a papír csak 2225 forinton cserélt gazdát a piac zárásakor. Veszítettek tegnap értékükből a Matáv papírjai is, a telefonrészvény az előző áránál 0,2 százalékkal alacsonyabban, 906 forinton forgott a piac zárásakor.
M. T.
