BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem döntöttek a Prímagáz kivezetéséről

A Prímagáz Rt. is felajánlja saját részvényeit az SHV Gas által 2100 forinton tett nyilvános vételi ajánlata során. A társaság tegnapi közgyűlésén a döntés a fő tulajdonos szavazatával született meg, a tőzsdei kivezetésről azonban nem döntöttek a részvényesek. Eközben több kisrészvényes az ajánlat elutasítására buzdított, mondván, hogy a kínált vételár nem megfelelő.

2002. december 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ajánlattevő SHV Gas tulajdonában álló Pam Gas B.V. szavazataival ugyan, de elfogadta a Prímagáz Rt. tegnapi közgyűlése a holland társaság 2100 forintos nyilvános ajánlatát a társaság saját részvényeire vonatkozóan. A Prímagáz tegnapi részvényesi találkozóját eredetileg két napirendi ponttal hívta össze az igazgatóság, az első a 130 690 darab saját részvény sorsáról való döntés, a másik a részvények tőzsdei kivezetésének kérdése volt. Az SHV Gas december 20-án lejáró nyilvános ajánlata az Ernst & Young mint szakértő szerint korrekt árat tartalmaz, így az igazgatóság a részvényeseknek annak elfogadását javasolta a saját részvények tekintetében.

A döntés egyébként nemleges lett volna, ha a Pam Gas B.V. nem szavaz, számításaink szerint ugyanis a fő tulajdonoson kívül mindössze 159 szavazat támogatta, 1328 viszont ellenezte az indítványt.
A második napirendi pontban viszont az igazgatóság nem terjesztett elő javaslatot, s más jelenlévő részvényes sem kívánt élni a lehetőséggel. Így a részvényesek egyelőre nem határoztak a papírok tőzsdei kivezetéséről, hanem az igazgatóság javaslata szerint megvárják a nyilvános ajánlat eredményét. Jankovich József elnök felhívta a figyelmet az SHV Gas szándékára, miszerint ha eléri a 90 százalékot, akkor a törvény adta lehetőséggel élve kiszorítja a kisebbségi részvényeseket. Több kisrészvényes már előre jelezte nemtetszését a tervezett kiszorítási eljárással kapcsolatban. Volt olyan felszólaló, aki szerint a 2100 forintos vételár nem tükrözi a cég valós értékét. A részvényes számításai szerint ugyanis a jövő év végi egy részvényre jutó sajáttőke-érték elérheti majd a 3000 forintot is, így véleménye szerint az ajánlat nem korrekt. Emlékeztetett arra, hogy a Prímagáz 1996-os nyilvános kibocsátásakor részvényenként 5290 forinton adták el a papírokat, s arra is, hogy saját tőke tekintetében a francia Primagas részvényesei két éve jóval magasabb áron adhatták el a papírjaikat. A Prímagáz elnöke válaszában felhívta a részvényesek figyelmét a gazdasági környezetben és a cégek értékében bekövetkező változásokra, valamint arra, hogy a Prímagáznak már nem érdeke a tőzsdei szereplés, s a szükségesnél több nyilvános adatszolgáltatás.
Dióslaky Gábor, a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szervezetének (Tebész) elnöke arra volt kíváncsi, vajon milyen árat határozott meg az Ernst & Young a szakértői véleményében a részvények belső értékeként, s mely árhoz képest minősítette korrektnek az ajánlatot. Jankovich válaszában jelezte, hogy a társaság igazgatósága nem árra volt kíváncsi, így a szakértő nem is állapított meg árat, mindössze annyit közölt véleményében, hogy az ár tükrözi a részvények értékét. A Tebész elnöke a közgyűlés után lapunknak elmondta, hogy a kisebbségi részvényesek jobban járhatnak az ajánlat elpasszolásával, mivel véleménye szerint a törvényes keretek között egy esetleges kivezetés, illetve a kiszorítás során a mostaninál rosszabb árat nem kaphatnak. A kiszorítási eljárás során ugyanis legalább az egy részvényre jutó sajáttőke-értéket kell megkapniuk a Prímagáz részvényeseinek.
Lovas András

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet