Az orosz olaj Amerikába jutását megkönnyítendő jövőre kibővítik és kétirányúsítják az Adria-Barátság kőolajvezeték-rendszert, az erről szóló megállapodást december 16-án Zágrábban írják alá az érintett államok, Magyarország, Horvátország, Szlovákia, Ukrajna, Fehér-Oroszország és Oroszország képviselői - írta a Magyar Hírlap. A viszonylag alacsony költséggel végrehajtható fejlesztés első fázisában évi 5 millió tonnára emelik az Adria áteresztőképességét és kétirányúsítják azt. A második, három-öt éven belül megvalósuló fázis fejlesztései után pedig akár évi 15 millió tonna olaj szállítására is alkalmas lesz a vezetékrendszer. A hálózat magyarországi tulajdonosa, a Mol Rt. az innen származó tranzitdíjból több milliárd forintra rúgó bevételt remél.
Időközben a horvát kormány kijelölte az INA olajtársaság 25 százalékos pakettjére tett ajánlatok végső benyújtási határidejét. Az állami vállalat megszerzéséért még versenyben lévő cégeknek, a Molnak, az osztrák OMV-nak és az orosz Rosznyeftnek december 18-áig kell megtenniük végső ajánlatukat.
(NAPI)
