Több mint négy hónapot kell a Globus Rt. részvényeseinek várniuk arra, hogy papírjaik névértéke negyedelődjön, darabszámuk viszont négyszeresére nőjön. A konzervipari társaság pénteki bejelentése szerint ugyanis az októberi rendkívüli közgyűlésen elhatározott részvény-dematerializációra és -darabolásra a jövő év első negyedében kerül majd sor. A tájékoztatás szerint a csere január elsejével kezdődik, s március végén fejeződik majd be. A Globus részvényeivel fizikai formában rendelkező tulajdonosoknak - a dematerializáció miatt - vagy befektetési szolgáltatónál, vagy a Kelernél kell majd letétbe helyezniük átcserélendő papírjaikat március végéig.
A be nem nyújtott papírok helyett kibocsátandó új részvényeket az általános gyakorlatnak megfelelően a Globus befektetési szolgáltató közreműködésével értékesíti, s az érvénytelenné váló részvények tulajdonosai az új részvények ellenértékére tarthatnak majd igényt.
A cserétől a Globus vezetése egyébként a likviditás javulását várja. A tapasztalatok szerint a darabolt részvények forgalma általában megnövekszik a korábbihoz képest. A csere időpontjából következően a részvényesek az idei évből származó osztalékot már a darabolt, 250 forintos névértékű részvényeik után vehetik majd fel. Így az igazgatóság szerint reálisnak tartott, minimum 25 százalékos osztalék 62,5 forintot jelent az új papírokra számolva.
Lovas András
