BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Háromszázmillióval javult októberben a Globus eredménye

Több mint 300 millió forinttal javult októberben a Globus-csoport eredményessége a társaság jelentése szerint. A forinterősödés miatt a menedzsment ugyan azt mondja, az éves árbevétel elmarad majd a tervezettől, a nyereség azonban várhatóan meghaladja azt. A konzervipari cég a tavalyinál magasabb, legalább 25 százalékos osztalékot tervez kifizetni az idei év után.

2002. november 26. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az utóbbi időben kialakult szokása szerint - nem kis részben a befektetői bizalom erősítése érdekében - immár havonta jelentést készítő Globus Rt. vélhetően az egyik legdinamikusabban növekedő cég címét is elnyerhetné a Budapesti Értéktőzsdén. A konzervipari csoport októberben több mint 300 millió forinttal növelte adózás előtti profitját, így az október utolsó napjáig elérte a 1,842 milliárd forintot. Ez annak ellenére több a 2001 első tíz havában produkált értéknél, hogy a tavalyit rendkívüli tételek is növelték.
A dinamikusan bővülő, ez év elejétől itthon az Iglo márkanév alatt is forgalmazó Globus árbevétele 26,5 milliárd forint közelébe nőtt az egy évvel korábbi 21,6 milliárd forintról. A csoport terveiben év végéig 34,4 milliárd forint forgalom szerepelt, a jelenlegi becslések alapján azonban ez a szám - főként a forint erősödése miatt - csak 33,6 milliárd forint körül lesz. A menedzsment egyébként bizonyos szállításokat a jövő év első negyedévére halasztott, megítélése szerint ugyanis ezeket a termékeket akkor kedvezőbb árfolyamon tudják értékesíteni.
Az adózás előtti eredmény a vezetés várakozásai szerint az év végére alacsonyabb lesz az október véginél, ez persze a társaság tevékenységének szezonalitása miatt nem meglepő. A december végére várt 1,7 milliárd forintos adó előtti nyereség jó 200 millió forinttal magasabb, mint a vezetés korábbi becsléseiben szereplő szám.

A menedzsment az intenzív növekedés mellett tartani kívánja magát az eddigi évek osztalékpolitikájához is, a növekvő eredményt várhatóan ezúttal is növekvő osztalékfizetés kíséri. A társaság tegnapi közleménye szerint a tavaszi közgyűlésen a Globus menedzsmentje - s egyben egyik legnagyobb tulajdonosi csoportja - 25 százalékos osztalék kifizetését javasolja majd. Ez persze addigra már - ha a csere pontosan lezajlik - részvényenként nem 250, hanem csak 62,5 forint kifizetését jelenti, hiszen a részvényesek tavaszra minden 1000 forintos névértékű Globus-papír helyett 4 darab 250 forintos névértékű papírt kapnak.
A tervezett részvénydarabolásnak egyébként nem titkolt célja a meglehetősen kötött tulajdonosi struktúrával rendelkező papír likviditásának javítása. A társasággal behatóbban foglalkozó elemzők véleménye szerint ugyanis ez az egyik ok, ami miatt a Globus - legalábbis az eredmény alapján - a Budapesti Értéktőzsde olcsóbb papírjai között kap helyet. Az év végére tervezett 1,7 milliárd forint profittal az élelmiszer-ipari társaság egy részvényre jutó nyeresége meghaladná a 760 forintot, s az így adódó, a 4-est alig meghaladó P/E hányados valóban korántsem a legmagasabb a BÉT-en.
Lovas András

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet