Az elmúlt négy nap kitartó emelkedésének köszönhetően tegnap 8 ezer pont fölé emelkedett a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe. Az ilyen magasságokban utoljára június elején járó mutató értéke az elmúlt négy hét során ezzel közel 15 százalékkal növekedett, köszönhetően a többnyire remekül szereplő blue chipeknek. A nyitás után rögvest felfelé vette tegnap az irányt a BUX, s az erősödő trend – a jegybanki döntés okozta apró visszaesést leszámítva – egészen zárásig megmaradt. A majd' tízmilliárd forintos forgalmat hozó nap végén az index 8020 ponton, előző értékénél 1,1 százalékkal magasabban állt.
A Morgan Stanley javított a Matáv-papírokra vonatkozó ajánlásán, 1010 forintos célárfolyamot határozva meg a távközlési részvényeknek. A bejelentés igen pezsdítőleg hatott a piacra, a társaság részvényeiből közel 4 milliárd forintnyi fordult meg a parketten. A részvény kereskedésére egész nap a vásárlók túlsúlya volt jellemző, vételeik 882 forintra, a múlt heti árnál 3,3 százalékkal magasabbra emelték a távközlési részvény jegyzését.
Bőven volt miből szemezgetnie a Mol háza tájáról hírekre vágyó befektetőnek. Az újabb Slovnaft-részesedés saját részvények ellenében történő megvásárlására már számított a piac, ám a szintén tegnap publikált hároméves stratégiai tervet vélhetőleg még napokig emésztik az elemzők. A hirtelen jött hírbőség hatására igen hektikusan ingadozott az olajipari papír, a piac zárásakor 5410 forinton, pénteki áránál 0,7 százalékkal magasabban jegyezték.
Tovább száguldott az Egis, a pénteki 7 százalékos szárnyalást követően tegnap újabb 5,5 százalékkal kapaszkodott feljebb a kisebbik gyógyszergyári részvény, ezzel kurzusa megközelítette a 15 ezer forintot. Jól szerepelt tegnap a Richter is, papírjai 1,4 százalékkal lettek drágábbak. A vezető részvények tulajdonosai közül egyedül az OTP-részvényesek voltak kénytelenek veszteséget elkönyvelni, papírjaik egy százalékot veszítettek értékükből.
M. T.
