A Budapesti Értéktőzsde és valószínűleg az ország összes cége közül a Mol Rt. lehet a forinterősödés egyik legnagyobb haszonélvezője. Ezt csak fokozza az a tény, hogy az olajtársaság által importált energiahordozók árát a világpiacon - a forinterősödéssel párhuzamosan gyengülő - dollárban számolják el. A Mol rendkívül szerteágazó tevékenységet folytat, ezért az árfolyamok változása egyes területeken kedvezőtlenül is hathat rá. Kutatás-termelési üzletágának negyedik negyedéves üzleti eredménye bizonyára nem fog rekordot dönteni, hiszen a forintban kifejezett olajárak csökkenése rendkívül szembetűnő lesz (a felhozott olaj és gáz minden literje, illetve köbmétere ugyanannyi dollárt, de kevesebb forintot ér). Persze ez nemcsak a forinterősödés, inkább a szeptember 30-a óta közel 14 százalékkal csökkenő olajárak következménye is.
Úgyszintén kedvezőtlen hatással jár az erős forint a Mol feldolgozási és kereskedelmi üzletágának üzleti eredményére, mivel ezt jelentős mértékben meghatározza a dollárban számolt nemzetközi finomítói árrések alakulása (a harmadik negyedévben a Mol saját becslései szerint ez 4,9 milliárd forintos negatív hatással járt az előző év hasonló időszakához képest).
Ennél azonban vélhetően sokkal jelentősebb hatása lesz a gázértékesítésre a 236 forintos dollárárfolyamnak.
Az import földgáz kifizetésekor ugyanis (ennek ára a helyettesítő termékekhez - fűtőolaj, gázolaj - kötődik, azok világpiaci árának előző kilenchavi átlaga minden hónapra vonatkozóan) azonnal jelentkezik a negyedév alatt 2-2,5 milliárd köbméternyi importált földgáz árának forintban kifejezett csökkenése. Ez annyit jelent, hogy minden egyforintos csökkenés az importgáz egy köbméterének árában (a három hónap átlagárát tekintve) 2-2,5 milliárd forint azonnali megtakarítást jelent a Molnak a negyedév során. Más kérdés, hogy a földgázimporthoz kötődően a Mol fedezeti ügyleteket is köt, amelyek ilyenkor értelemszerűen veszteséget okoznak. Az olaj és a benzin esetében mindez azért nem ilyen egyszerű, mert itt a forintban kifejezett árcsökkenés mind a behozott olaj, mind az eladott benzin esetében érvényesül.
Nagyon nagy tétel még - jobbára azonban csak számviteli, melynek csak egy része realizálódik az év során - a társaság 305 milliárd forintot meghaladó hitelállománya, amelynek 38 százaléka dollárban, 34 százaléka pedig euróban áll fenn. Ez önmagában tízmilliárdos nagyságrendű árfolyamnyereséget eredményez a korábban felvett hiteleken, amelyek törlesztéséhez jóval kevesebb forintbevételt kell elérni a korábbinál. Más kérdés, hogy ez biztosan csak az ebben az időszakban valóban törlesztett hitelekre igaz. A vissza nem fizetett hitelek ki vannak téve a későbbi árfolyamváltozások kockázatának, amit a társaság csak megfelelő fedezeti politikával védhet ki.
A Matáv viszont nagyon jól jár jelentős euróhitel-állományával, s amennyiben a forint az elszámolási időszak (azaz az év) végéig kitart jelenlegi erős szintjén, úgy ötmilliárd forintot meghaladó - igaz, szintén csak virtuális - nyereséget is elérhet az árfolyamváltozáson. Legutóbb 2001 második negyedévben volt hasonló helyzetben, amikor a sávszélesítés következtében több mint tízmilliárd forintos árfolyamnyeresége keletkezett.
Fedeznek
a gyógyszergyártók
A két nagy tőzsdei gyógyszergyár árbevételének mintegy kétharmadát külföldön realizálja, míg költségeik jórészt forintban merülnek fel, így devizakockázatuk jelentős és a forint erősödése kedvezőtlen számukra. Az eddig túlsúlyban lévő dollárkitettséget fedezeti üzletekkel (opciókkal és forward ügyletekkel) és a vevőkkel szemben az euróalapú elszámolásra való áttéréssel igyekeztek ellensúlyozni.
A Richter árfolyamkockázat-kezelési politikája a teljes export kétharmadát fedezi. A társaság március végéig kötött fedezeti ügyleteket, így jövő márciusig viszonylag magas árfolyamon le van fedezve, majd - némi hezitálás után - októberben kötött újra ilyen üzleteket. A társaság emellett idén a FÁK-országokon kívüli teljes kelet-európai exportját euróelszámolásra állította át, így kiegyensúlyozottabbá vált a két deviza aránya. Ez a döntés már az elmúlt másfél hónapban eredményesnek bizonyult, míg ugyanis a dollár 11,4 forinttal, az euró „csak” 6,6 forinttal értékelődött le szeptember 30-a óta.
Az Egisnél nem minden kelet-európai ország esetében sikerült az átállás dollárról euróra, a három (legfontosabb) közép-európai országban viszont nemzeti valutában történő elszámolásra tértek át, ami - figyelembe véve ezek erősödését az euróhoz képest - nem volt rossz döntés. Az Egis eredményében egyébként fő szabályként minden egyforintnyi dollárárfolyam-változás 60 millió forintos veszteséget jelent, így az elmúlt két hónapban - elvileg - csaknem 700 milliós mínusz keletkezett. Ezt azonban itt is mérséklik a szeptemberben - nem a legjobb árfolyam mellett - újraindított opciós ügyletek, amelyek volumene a társaság adott időszaki exportbevételének maximum 70 százalékáig terjedhet.
A Richter és az Egis árfolyamkockázat-kezelési gyakorlata közötti különbség még, hogy az előbbi egy évre előre köt üzleteket, míg az Egis legfeljebb fél évre. Így a még jó áron kötött márciusi ügyletek az Egisnél már kifutottak, míg a Richternél márciusig segítenek ellensúlyozni az üzemi nyereség csökkenését.
Kitettség a gépiparban
A NABI árfolyamkitettsége nagy, hisz a csoport árbevételének jelentős része az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában keletkezik. Ugyanakkor a költségek növekvő hányada forintalapú, hiszen a kaposvári beruházás csatarendbe állításával a termelés egyre nagyobb része történik Magyarországon. A cég ugyanakkor magyarországi költségeinek hányadát mindeddig nem publikálta. Ennek alapvetően marketingokai vannak, hiszen az amerikai tendereken versenytársai nemegyszer az Egyesült Államokban gyártó cégek. Érsek Ákos, a társaság szóvivője ugyanakkor nemrég elmondta, a jövő évi tervek nyilvánosságra hozatalakor a menedzsment tájékoztat arról, kíván-e a jövőben árfolyam-fedezeti ügyleteket kötni.
A Danubius változatlanul tartja magát a természetes árfolyamfedezés politikájához. Hiteleinek - valamivel több mint 6 millió dollár és mintegy 70 millió euró - árfolyamnyeresége hivatott ellensúlyozni a szobaárait jellemzően euróban kiajánló csoport forinterősödés miatti üzemieredmény-romlását. Ugyanakkor a fedezés valós hatása nem jelentkezik az eredményadatokban (az éves árbevételnek mintegy 60 százalékát teszi ki a devizahitel-állomány), mivel a hitelekből csak az aktuális évben törlesztett részre eső árfolyamnyereséget lehet elszámolni.
Romló Rába-eredmény
A Rába talán az egyik legjellemzőbb példája az árfolyamkitettségnek, a forinterősödés, dollárgyengülés kedvezőtlen hatásának. Ugyanakkor a cég tudatosan használja fedezésre a különböző határidős ügyleteket, jelenleg 2003 első félévének végéig 80 százalékban lefedezte kockázatait, igaz, immáron csak 260-265 forintos árfolyamon (az előző negyedévekben ennél jóval magasabb áron sikerült fedeznie). Szeptember végéig egyébként a társaság üzemi profitja 1,4 milliárd forinttal romlott a forinterősödés miatt, ezt az első kilenc hónapban még teljes mértékben ellensúlyozták a hedge-ügyletek.
A technológiai társaságokat felemásan érinti a forint erősödése. A folyamat egyértelmű nyertesének a Synergon számít. Az idehaza integrálandó rendszereszközöket ugyanis leginkább dollárban szerzi be, bevételei viszont az erős forintban realizálódnak. Jelentősebb megbízások esetén ugyan köt fedezeti ügyleteket a társaság, ám összességében profitál a forint erősödéséből.
Ezzel ellentétes helyzetben van a Graphisoft. A szoftverfejlesztést ugyanis idehaza végzi, így értelemszerűen kiadásainak jelentős része forintban keletkezik. Legfőbb termékét, az ArchiCadet azonban dollárban és euróban értékesíti, így a devizán mostanában jelentős veszteségeket kénytelen elkönyvelni.
A. A. G.-L. A.-M. G.-M. T.
