BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Félmilliárd közelében a Graphisoft-veszteség

Rendkívül gyengére sikeredett a Graphisoft N.V. harmadik negyedéve, a német építőipar válságától sújtott szoftverfejlesztő a júliustól szeptember végéig tartó időszakban félmilliárd forint feletti üzemi veszteséget termelt. A cég vezető termékének, az ArchiCad új verziójának tesztelése tovább tartott az előzetes várakozásoknál, így annak eredménynövelő hatása először a jövő év első felében éreztetheti hatását.

2002. november 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Graphisoft harmadik negyedéves eredményei ugyan egybeestek a profit warningban közölt számokkal, ám a félmilliárd forint feletti üzemi veszteséget vélhetőleg egyik tulajdonos sem fogadta kitörő örömmel. A szoftverfejlesztő bevételei a tavalyi 1,6 milliárd forintról 1 milliárd forint közelébe zuhantak, a legjelentősebb visszaesést fő piacán, Európában, illetve Ázsiában szenvedte el a társaság. (Igaz, a Graphisoft vezető terméke, az ArchiCad legfrissebb verzióját tavaly a második félévben, idén pedig - az elhúzódó tesztelés miatt - csak novemberben dobta piacra, így annak eredménynövelő hatása a mostani adatokban még nem jelentkezett.)

Habár a szigorú költségkontrollnak köszönhetően közel 250 millió forinttal csökkentek a társaság üzemi költségei, ennek csak a fele a menedzsment munkájának hozadéka, a másik fele a számviteli módszerekben bekövetkezett változásokból adódott. A kiadások lefaragása azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy ellensúlyozza az eladások visszaesése miatti veszteséget, s így idén a társaság EBITDA eredménye is negatívba fordult. Üzemi szinten elvileg tavalyhoz képest javított eredményén a cég, ám azt akkor rontotta egy egyszeri, 762 millió forintot meghaladó értékhelyesbítés, így a tavalyi 873 milliós üzemi veszteség 586 millió forintra javulása látszólagos. Pénzügyi műveletein a forint erősödésének köszönhetően 43 millió forint árfolyamnyereséget könyvelhetett el a társaság. Az alkalmazottait forintban fizető, s bevételeinek jelentős részét dollárban realizáló szoftverfejlesztő vélhetőleg jelentős bevételtől esett el a magyar fizetőeszköz erősödésének következtében.
A szeptemberi profit-warningban a menedzsment nullszaldós negyedévet jósolt, meglátásuk szerint az eredményben addigra valamelyest érezteti majd hatását az ArchiCad 8.0-s piacra dobása. Amennyiben számításaik helyesek, a szoftvergyártó év végi mérlegében félmilliárd forinthoz közelítő nettó veszteséget lesz majd kénytelen kimutatni.
M. T.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet