Egy kissé összegabalyodhat a háromnegyed éves gyorsjelentési hajrában az elszámolás a Budapesti Értéktőzsdén, s befektető és kereskedő legyen a talpán, aki nyomon tudja majd követni az elszámolás átmeneti rendszerét.
A BÉT-en ugyanis a hét végén történik meg az átállás a T+3-as elszámolási rendszerre, s az e hét végén kötött ügyletek még az ötnapos, míg a jövő hét elején létrejövő kötések már a háromnapos elszámolási periódusba esnek. Az átállás okozta legnagyobb furcsaság az lesz, hogy az e hét csütörtökön kötött ügyletek elszámolása egy napon történik majd a jövő hétfőiekével. Így például a csütörtökön megnyitott napon belüli ügyleteket ráér majd jövő hétfőn lezárni, legyen szó akár vételről, akár eladásról.
Pénteken viszont alaposan meg kell fontolni, hogy milyen papírokat lehet eladni, hiszen a pénteki ügyletek elszámolása később történik, mint a következő hétfőieké. Így pénteken vett papírokat elvileg nem lehet majd következő hétfőn eladni, de a pénteken megnyitott day-trade ügyletek a következő kedden is lezárhatóak lesznek.
Az általunk megkérdezett piaci szereplők egyébként úgy vélik, hogy igazán nagy kavarodást nem okoz majd a négy átmeneti nap a brókercégeknél, s vélhetően a BÉT forgalmán sem látszik majd meg az átállási furcsaság. A nagyobb intézményi befektetők ugyanis szakértők szerint a leglikvidebb papírokból általában elegendő készlettel rendelkeznek ahhoz, hogy az elszámolásokat teljesíteni tudják. Így inkább csak a hazai magánbefektetők körében kedvelt, kisebb papírok esetében képzelhető el átmeneti zavar.
L. A.
