BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A GVH engedélyével az E.ON irányíthatja az Édászt

A Gazdasági Versenyhivatal tegnap engedélyezte az E.ON Hungária Rt. kizárólagos irányításszerzését az Édász felett. A GVH szerint nem valószínű, hogy az E.ON az Édász fölötti kizárólagos irányítás megszerzése folytán a jövőben nagymértékben tudna függetlenedni versenytársaitól vagy vevőitől. A részvényeiket felajánló Édász-részvényesek a tegnapi döntéstől számított öt munkanapon belül kapják meg a részvényenként 17 740 forint körüli vételárat.

2002. október 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Gazdasági Versenyhivatal tegnap jóváhagyta az E.ON Hungária Rt. irányításszerzését az Észak-dunántúli Áramszolgáltató Rt. (Édász) felett, amivel az utolsó feltétel is teljesült az E.ON által a részvényekre tett vételi ajánlat érvényességéhez. Az ajánlat május 16-i lezárulta óta öt és fél hónap telt el, így a hosszú várakozás egyrészt a kamatkiesés miatt jelentett érvágást a részvényeseknek, másrészt a vételár euróban van meghatározva, így az erős forint miatt is rosszabbul járnak.
A vételi ajánlat szerint a kifizetés a GVH-határozat - tegnapi - megjelenését követő öt munkanapon belül történik meg, a vételár pedig 73,561 eurónak megfelelő forint a HVB Bank mai devizavételi árfolyamán számolva. A tegnapi 241,174-es árfolyam alapján a részvényesek 17 740 forinthoz közeli vételárra számíthatnak.
Az Édász felvásárlása egyébként nemcsak a részvényesek meglehetősen célirányos érdeklődésére tarthat számot, a mostani határozat precedens értékű a hazai versenyszabályozásban is. A GVH határozata szerint nem valószínű, hogy az E.ON az Édász fölötti kizárólagos irányításszerzése következtében a többi vállalkozáshoz képest olyan helyzetet élvez a - jövőre megnyíló - árampiacon, ami alapján versenytársaitól vagy vevőitől nagymértékben függetlenedni tudna. A jelenlegi adatok szerint ugyanis jövőre legalább hat társaság kezdi meg áramkereskedői tevékenységét. (Az Országgyűlés által 2001. december 18-án elfogadott, a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény célja az volt, hogy - a vonatkozó közösségi irányelvnek megfelelően - részleges piacnyitást vezessen be. Ez azt jelenti, hogy a külön kormányrendeletben feljogosított „nagyfogyasztóknak” módjukban áll majd megválasztani, hogy kitől vásárolnak villamos energiát.)

A GVH szerint a kereskedelmi piac jövőbeni szereplői közül többnek is lesz valamilyen többletelőnye. Az erőművekhez kötődő kereskedők „első kézből veszik” az energiát, a jelenlegi áramszolgáltatók kereskedőcégei (E.ON, RWE, EDF-csoportok) rendelkeznek know-how-val, fogyasztói információkkal, elosztóhálózattal. Az MVM kereskedőcégének háttérelőnye szintén nem csekély, mivel az MVM lesz az egyetlen olyan társaság Magyarországon, amely az energetika szinte minden szintjén jelentős szerepet fog vállalni. Ugyanakkor a GVH-nak jelenleg - a szakhatóság és a vállalkozások megkeresése után - sem állnak rendelkezésére arra utaló információk, melyek alapján ezen előnyök súlyozása, összehasonlítása lehetséges lenne.
A GVH foglalkozott azzal a kérdéskörrel is, hogy a jelenlegi áramszolgáltatók információs többlettel rendelkeznek a piacra most belépőkkel szemben. Az adott ügyben így azt vizsgálta, hogy a fogyasztók többségének az E.ON-csoport által ellátott területhez „tartozása” alapján kialakulhat-e gazdasági erőfölény. Itt a GVH nem látta szükségesnek a versenyhatósági beavatkozást, indoklása szerint ugyanis a fogyasztási adatokat, jellemzőket nemcsak az elosztó ismeri, hanem a villamos energiát üzletszerűen, profi módon vásárló vállalatok is. Amennyiben egy vállalkozás ki akar majd lépni a versenypiacra, szükségszerűen a lehetséges kereskedők tudomására fogja hozni a szerződés megkötéséhez nélkülözhetetlen adatokat. Ilyen nem nyilvános tenderekről már van tudomása a GVH-nak. A GVH kifejtette: hatáskörrel csak az összefonódás következtében előálló versenyprobléma feloldására rendelkezik, általános piacszabályzó, piacformáló szerepet nem vállalhat magára. Még akkor sem, ha ennek eredményeként meggyőződése szerint versenybarátabb piaci környezet alakulna ki. Amennyiben a jövőben az áramkereskedelmi piacon egy vagy több vállalkozás erőfölényes helyzetbe kerülne, ezek visszaélésszerű magatartásaival szemben a GVH el fog járni.
D. P.-M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely
Drávucz Péter
Drávucz Péter

Ez is érdekelhet