BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mégis megveszi a Leket a Novartis

2002. október 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovén Lek gyógyszergyár fő részvényesei bejelentették: elfogadják a svájci Novartis megnövelt vételi ajánlatát, amely mintegy 860 millió dollárra értékeli a vállalatot - értesült a Reuters. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a svájci kérő megszerezheti a tőzsdén jegyzett nagy szlovén céget. A Lek részvényárfolyama 12 százalékkal ugrott meg ma délelőtt a hír nyomán.
A Novartis új ajánlata részvényenként 105 ezer tolár (446,4 dollár) a korábbi 95 ezer helyett, a lehetőséggel november 4-ig lehet élni. A Novartis legalább 51 százalékos részesedést akar szerezni a Lekben, főleg azért, hogy növelni tudja kapacitását az Augmentin generikus változatának gyártására. (A sikeres antibiotikum szabadalma a GlaxoSmithKline-é.) A Lek 27,5 százaléka két állami kézben levő alapé, két helyi befektetési alap pedig együtt 7 százalékot mondhat magáénak. Ezek már elfogadhatónak tartják a Novartis mostani javaslatát, szemben a túl alacsonynak tartott szeptember végi ajánlattal.
A sikeres felvásárlás két szempontból is érintheti a két magyar tőzsdei gyógyszergyárat. Egyrészt viszonyítási alapot ad egy régióbeli független gyógyszergyártó értékeléséhez. A 860 millió dolláros vételár alapján a Lek 17-es P/E értéken kel el. Másrészt piaci várakozások szerint a Lekben érdekelt külföldi alapok a befolyó vételár egy részét a régió gyógyszeriparába fektetik, amiből az Egis és a Richter is profitálhat (NAPI Gazdaság, 2002. augusztus 28., 9. oldal).
(NAPI)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet