Kilenc napon át esett a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, melynek során értéke több mint tíz százalékkal csökkent, ám a tizedik nap végre meghozta a várva várt fordulatot. Az elmúlt időszakban igencsak betegeskedő blue chipek árfolyama - élükön a gyógyszergyári papírokkal - meredeken emelkedni kezdett, maguk után húzva a mélységekből a BUX-ot is. A napot ugyan valamivel előző napi értéke felett kezdte a BUX, ám erősödése csak a délután folyamán vált igazán meggyőzővé. A nap végi szárnyalásnak köszönhetően a kereskedés végére 6841 pontra, szerdai értékénél 150 ponttal, azaz 2,2 százalékkal kapaszkodott magasabbra a mutató. Az index szárnyalásával párhuzamosan megugrott a forgalom is, a parketten megfordult részvénymennyiség értéke meghaladta a 8,8 milliárd forintot.
Tovább száguldott a gyógyszergyári részvények árfolyama. A hetet 10 510 forinton kezdő Egis-papírok az elmúlt napok lendületes drágulásának köszönhetően tegnap a zárásban már 20 százalékkal magasabban, 12 600 forinton forogtak. Nem lehetett panasza azonban a Richter-tulajdonosoknak sem, részvényeik a szerdai 3,5 százalékos drágulást követően tegnap további 3,8 százalékkal erősödtek.
Az optimista hangulat kedvezett az utóbbi időben igencsak hányatott sorsú Matáv-papíroknak is, a távközlési részvények jegyzése tegnap közel négyszázalékos drágulást követően ismét 700 forint fölé emelkedett. Erősödött tegnap a Mol is, részvényei a piac zárásakor szerdai áruknál 3,5 százalékkal magasabban, 4940 forinton cseréltek gazdát.
A szerdai mélyrepülés után tegnap is az eladók erőteljes túlsúlya volt jellemző az OTP-piacon. A kiugróan magas, 4,6 milliárd forintos forgalmat generáló bankrészvényre az utolsó üzlet előző áránál 1,2 százalékkal alacsonyabban, 1828 forinton köttetett.
Az optimista hangulat ellenére gyengültek tegnap a gépipari részvények, a Rába-papírok 3,7, a NABI-éi 2 százalékkal értek kevesebbet.
M. T.
