BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megint nyertek a Postabank-részvényesek

A Legfelsőbb Bíróság (LB) elutasította a Pénzügyminisztérium felülvizsgálati kérelmét egy korábbi „ötforintos" Postabank-per kapcsán, így fennáll a magyar állam fizetési kötelezettsége a jogerősen pert nyert öt Postabank-kisrészvényessel szemben. A PM elmulasztotta a peren kívüli egyezség lehetőségét, a kisrészvényesek immár a kamatokkal növelt, teljes összeget követelik az államtól - mondta lapunknak a részvényesek ügyvédje.

2002. október 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Legfelsőbb Bíróság elutasította a Pénzügyminisztérium (PM) felülvizsgálati kérelmét, s így hatályban hagyta azt a jogerős döntést, amely szerint az államot fizetési kötelezettség terheli öt Postabank kisrészvényessel szemben az úgynevezett „ötforintos perek" egyikében. A korábbi ítélet szerint az állam a korábbi tízezer forintos névérték 106 százalékán, 10 621 forintos vételáron köteles megvásárolni az öt kisrészvényes körülbelül 10 500 részvényét, továbbá 1998. október 28-áig visszamenőleg az évi 20 százalékos kamatot is kell fizetnie. Mint ismert, a PM a mostani felülvizsgálatban érintett kisrészvényeseknek már korábban átutalta az összesen mintegy 250 millió forintnyi összeget.
A kisrészvényesek eddig mintegy ötszáz pert indítottak a PM ellen, a perbe szállók között ott találhatók a Postabank korábbi osztrák alapító tulajdonosai, a PSK Österreichische Postsparkasse, az EA Generali biztosítótársaság és a Burgerlandische Bank is. Az eddig született ítéletek felváltva adtak igazat a peres feleknek, de jogerős ítéletben eddig csak a kisrészvényesek igazát ismerték el. Hidasi Gábor, a részvényesek jelentős részét képviselő ügyvéd szerint a mostani LB-döntés egyértelművé teszi a többi per kimenetelét.
Az ügyvéd szerint az államnak kamatokkal együtt mintegy 8-8,5 milliárd forintot kellene fizetnie a részvényeseknek. Hidasi szerint az állam elmulasztotta a peren kívüli megegyezés lehetőségét, ügyfelei most már mindenképp a nekik járó teljes összeget követelik az államtól. Egyes szakértők szerint viszont a folyamatban lévő perek akár 2003 végéig is elhúzódhatnak, így az államnak még mindig van lehetősége egy kisebb, ám azonnal kifizetendő összeggel peren kívüli egyezségre jutni a kisrészvényesekkel.
Máté Dániel, a PM szóvivője lapunknak úgy nyilatkozott: a minisztérium az írásos indoklás kézhezvétele után dönt a jövőről.
D. P.- N. L. N.

Drávucz Péter
Drávucz Péter
Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet