BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál nagyobb a Lukoil nyeresége

A tavalyinál lényegesen rosszabb, ám az elemzői várakozásokat jóval meghaladó első féléves eredményről számolt be a Lukoil. A kitermelését közel negyedével növelő olajipari óriás alaposan megszenvedte az első félévben a 2001-estől elmaradó olajárakat, ám ezért a jelenlegi, hordónként 30 dollár feletti ár kompenzálhatja majd. A Lukoil igen ambiciózus terveket szövöget, elképzeléseik szerint a társaság 2010-re 90 százalékkal növelné kitermelését, amivel már a világ össztermelésének 3 százalékát adná.

2002. október 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tavalyinál lényegesen rosszabb, ám az elemzői várakozásokat jóval meghaladó első féléves eredményről számolt be a Lukoil. Oroszország legnagyobb olajkitermelője - amelyhez időközben visszatért Szergej Kukura, a társaság két hete elrabolt elnökhelyettese - 840 millió dolláros nyereséggel zárta 2002 első hat hónapját, ami ugyan lényegesen elmarad az egy évvel korábbi 1433 millió dollártól, ám jelentősen meghaladja a Bloomberg elemzői által jósolt 774 millió dollárt. A visszaesést elsősorban a korábbinál lényegesen alacsonyabb olajárakkal, illetve az első negyedévben életbe lépett magasabb adókkal indokolta a társaság. Az olaj ára 2002 második negyedévében átlagosan nyolc százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a jegyzés csak az időszak végére kúszott fel a 2001-es szintre. A jelenleg 30 dollár felett lévő olajár mellett azonban a cég nyereségessége újra a korábbi szintet közelítheti majd.
A Lukoil az első félévben közel negyedével, 37,4 millió tonnára növelte a felszínre hozott olaj mennyiségét, s a kitermelés bővülésének ezt az ütemét a közeljövőben is tartani szeretné. A társaság sikeresen levezényelt költségcsökkentési akciójának köszönhetően egy hordó nyersolaj felszínre hozását a második negyedévben már 2,95 dollárból sikerült megoldani, szemben az egy évvel korábbi 3,15 dollárral.
Az olajipari óriás igen ambiciózus terveket szövöget az elkövetkezendő időszakra. Vagit Alekperov, a társaság vezérigazgatója elmondta: 2010-re 90 százalékkal, napi 3 millió hordóra (a világ össztermelésének három százalékára) szeretnék növelni szénhidrogén-kitermelésüket.
M. T.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet