Iskolát teremtett tavasszal kevéssé részvényesbarát cserefeltételeivel a Skála-Coop Rt.; a példát - ha kisebb, a befektetők számára előnyös módosításokkal is - követi a tőzsdéről távozóban lévő Pick is. A szalámigyár közgyűlése augusztusban döntött 261 ezer saját részvénye bevonásáról. A tőkeváltozás miatt az igazgatóság döntött a részvények kicseréléséről. (Erre a törvényből fakadóan joga van, bár tény, hogy nem minden tőzsdei cégnél cserélik ki minden tőkeemelés vagy -csökkentés nyomán a teljes részvénymennyiséget.) A határozat szerint szeptember 30-tól október 29-ig tart a csere, az új részvényeket november 1-8. között adják ki.
A korábbi gyakorlattal ellentétben a cserébe nem vonják be a Kelert (mint korábban a Skála, illetve a Milton), így a cserélni szándékozóknak a társaság székhelyére, Szegedre kell leutazniuk. A Pick annyiban megédesítette a keserű pirulát, hogy a Skálától eltérően szeptember 30-tól október 2-ig átvállalja a fizikai részvények Kelerből való kiszállításának - amúgy meglehetősen borsos - költségeit. A közlemény felhívja a befektetők figyelmét arra is, hogy a cserével befektetési szolgáltatót is megbízhatnak. (A brókercégek számára bizonyára örömforrás ez a lehetőség, kivált ha jelentős volumenű, a Kelerből kikért Pick-részvényt kell Szegedre leszállítaniuk.)
A csere alapvető oka alighanem az, hogy a Pick fő tulajdonosa a tőzsdei kivezetéssel egyidejűleg szeretne megszabadulni az „alvó részvényesektől", vagyis azoktól a kisbefektetőktől, akik 1992-93-ban kárpótlási jegyért jegyeztek részvényt, és azóta esetleg el is felejtették tulajdonukat. A határidő után még előkerülő régi részvények tulajdonosai pénzbeli ellenértékre természetesen öt évig igényt tarthatnak.
K. G. T.
