Elmúlt szeptember 11., nem történt tragédia, nem omlott össze a világ, de a vevők sem érkeztek meg. Ez már önmagában is elegendő okot szolgáltatott volna arra, hogy lefelé induljanak meg az árfolyamok a Budapesti Értéktőzsdén. A rossz amerikai adatok csak rátettek egy lapáttal az amúgy sem jó hangulatra, s így komoly eladók is megjelentek a piacon. A BUX a szokásosnál valamivel kisebb, 4,9 milliárd forintos forgalom mellett gyakorlatilag egész nap folyamatosan csökkent, s záráskor már több mint 200 ponttal állt előző napi záróértéke alatt.
A legnagyobb forgalma - közel 1,6 milliárd forintnyi - a Richternek volt, s a blue chipek közül a gyógyszerrészvény esése volt a legjelentősebb. A független gyártó előző nap még 10 forinttal 13 ezer felett tanyázó árfolyamát a kifogyhatatlan eladó egészen 12 500 forintig nyomta le, s záráskor ennél csak 45 forinttal magasabban vették a papírt. Nem jártak jobban az OTP-tulajdonosok sem, a jelek szerint a tegnap eladási lázban égő befektetőknek a banki papírból is volt a portfóliójukban. Az utolsó kötésekben már csak 2150 forint körül cserélt gazdát az OTP - szerdán még jócskán 2200 forint felett kereskedtek vele - de a nap folyamán ennél 20 forinttal lejjebb is született rá kötés. A Mol 2,5 százalékot, a Matáv mindössze 1 százalékot esett.
Az Egis követte a Richter röppályáját, a kisebb gyógyszergyártó részvényeinek a 12 ezer forintos szint jelentette az alsó határt. Több mint három százalékkal került lejjebb az elmúlt napokban egyébként jól teljesítő Pannonplast ára is. Az általános rossz hangulatnak csak igen kevés papír tudott ellenállni, ilyen volt a NABI, igaz, a buszgyártó részvényeinek forgalma mindössze 6 millió forintra rúgott. Ugyanakkor erősödni tudott, vélhetően a Molban bízó befektetők hatására a TVK is. A tiszaújvárosi cég részvényeiért 4200 forintot adtak a nap végén.
L. A.
