A Buda-Cash Brókerház Rt. rendkívüli közgyűlést hívott össze szeptember 10-ére, amelynek napirendjén többek között az alaptőke csökkentése szerepel. Az eddigi 1,61 milliárd forintos alaptőkét 310 millió forinttal, 1,3 milliárdra módosítják, ezenkívül döntenek a részvények dematerializálásáról is. A közgyűlési meghívó szerint 105 millió forintnyi csökkentésre azért van szükség, mert egy korábbi emeléshez kapcsolódóan a tulajdonos vagy tulajdonosok nem fizették be a szükséges vagyoni hozzájárulást. A további 205 millió forintos csökkentés célja pedig „a saját tőke más elemeinek növelése”.
A Buda-Cash tőkéje azután csökkent jelentős mértékben, hogy 2001 tavaszára végleg elveszítette a TVK elleni, egy portfóliókezelési szerződéssel kapcsolatos pert (melynek egyik központi kérdése volt, létezik-e tőkegarancia nélküli hozamgarancia, NAPI Gazdaság, 2001. augusztus 7., 11. oldal). Ennek kapcsán tavaly augusztus elején 357 millió forintot plusz kamatait kellett kifizetnie. (Amit már a 2000-es mérlegben leírtak, ebben ugyanis 461 millió forint rendkívüli ráfordítás szerepel.)
A kifizetést megelőzően tavaly tavasszal, majd júliusban két lépésben emelték, 710 millió forinttal, 1,61 milliárd forintra a cég alaptőkéjét. A saját tőke azonban tavaly év végén ezzel együtt is „csak” 939 millió forintra rúgott - persze ez is bőven elegendő a brókercégként való működéshez -, a 2001-es veszteség egyébként a közgyűlésen elfogadott mérleg szerint 89 millió forint volt. A gazdasági társaságokról szóló törvény mindenesetre előírja, hogy a társaságok saját tőkéje legalább a jegyzett tőke kétharmadát el kell érje.
E. J.
