BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A NABI kettő-, az EMA egymillió részvényt adna el

Az Első Magyar Alap egy, a NABI maga kétmillió darab NABI-részvényt értékesítene a közeljövőben tervezett, alaptőke-emeléssel egybekötött nyilvános kibocsátás során. A likviditásjavítást is célzó akcióval párhuzamosan a társaság osztalékpolitikája is átalakulhat, a tervek szerint a jövőben az adózott eredmény 25-33 százalékát osztanák fel a részvényesek között.

2002. augusztus 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Összesen hárommillió darab NABI-részvény értékesítése várható a közeljövőben, ha a részvényesek elfogadják a buszgyártó legnagyobb tulajdonosának, az Első Magyar Alapnak a javaslatát a társaság szeptember közepi rendkívüli közgyűlésén. A tervek szerint a közeljövőben végrehajtandó nyilvános értékesítés során egymillió darabot adna el az EMA, a másik kétmillió darab a társaság alaptőke-emeléséből származna - mondta el Érsek Ákos, a NABI szóvivője a NAPI Gazdaságnak.
A tervezett tranzakcióban, amint arról már korábban szó volt, NABI-részvényeket eddig nem vásárló befektetői kört kívánnak megcélozni, ami a buszpapíroknak egy újabb értékpapírpiacra történő bevezetését is jelentheti. A részvényei egy részétől megváló Első Magyar Alap így pénzhez, a gyár pedig az új piacokon való megjelenés finanszírozásához pótlólagos forrásokhoz juthat.
Az akció egyébként az alacsonyabb kapitalizáció és a likviditásszűke okozta ördögi körből való kitörést is szolgálhatja. Az elemzők többsége ugyanis egyetért abban, hogy a buszgyártó papírjai alulértékeltek, ugyanakkor egy-egy jelentősebb befektető megjelenését - aki magasabb árat is megadna a részvényekért - gátolja a részvények kicsi forgalma.
Az Első Magyar Alapot képviselő Róna Péter, a NABI elnökének korábbi nyilatkozatai szerint a fő tulajdonos 10-es P/E (árfolyam/nyereség) mutató alatt nem szívesen válna meg a részvényektől. Bár ebből az elemzők többsége azt a következtetést vonta le, hogy a tranzakció - tekintettel a részvényenként átlagosan várt, 600 forint feletti eredményre - 6000 forint feletti árfolyamon történik majd, az EMA és a NABI vélhetően ennél alacsonyabban kialakuló árat is el tud majd fogadni a kibocsátás során.

A mostani közgyűlés egyébként a tervezett előterjesztések alapján még nem hatalmazza fel az igazgatóságot az alaptőke megemelésére, hanem arról dönt majd, hogy a NABI csatlakozik-e az EMA részvényeladási akciójához. Ezenkívül - a csatlakozást a fő tulajdonos nyilván megszavazza - megbízza majd az igazgatóságot, hogy tegye meg a szükséges lépéseket a tranzakció előkészítésére.
Kialakulni látszik továbbá a NABI új osztalékpolitikája is. A buszgyártó társaság - hivatkozva saját életében a fejlődési szakasz intenzív voltára - eddig nem fizetett osztalékot, s az 1997-es első nyilvános forgalomba hozatal kibocsátási tájékoztatójában is ez szerepel osztalékpolitikaként. A mostani előterjesztés szerint ez a jövőben változna, s a konszolidált adózott nyereség 25-33 százalékát osztanák fel a részvényesek között. Ez - figyelembe véve a tőkeemelés eredményhigító hatását is - annyit jelent, hogy jövő tavasszal már 100-140 forint osztalék kifizetéséről is dönthetne a buszgyártó közgyűlése. Igaz, akkor már vélhetően nem csupán az EMA szava lenne döntő, hiszen az akcióval 20 százalékra olvadna részesedése a NABI-ban.
Lovas András

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet