Több mint negyed százalékponttal gyengült a forint jegyzése tegnap, így hosszú idő után ismét 11 százalék alatt fejezte be a kereskedést a hazai fizetőeszköz. Az árfolyam egyébként igen szűk sávban, mindössze 10,83 és 10,91 százalék - ez utóbbi volt érvényes a zárásban is - között mozgott. Az eurót délután 245,9/246,1 forinton váltották a bankok, míg a dollár kurzusa 252,35/5 forint volt.
Az overnight piacon már tíz százalék alatt is kötöttek kedden üzletet. A tartalékolási periódus vége előtt néhány nappal alig van bank, amely most akarná feltölteni állományát, így kereslet hiányában az egynapos árak folyamatosan csökkennek. Az első ajánlatok szerdán ugyan még 10,1 százalékon hangzottak el, de a délutánra kialakult 9,5 százalékos overnight és tomnext árszint azt jelzi, hogy a piac likviditása helyreállt. Ehhez minden bizonnyal az is hozzájárult, hogy a tegnap lejáró 240 milliárd forint értékű jegybanki betétállományból csak valamivel több mint 150 milliárdot kötöttek le ismét a bankok.
A befektetők továbbra is csak mérsékelt érdeklődést mutatnak a magyar állampapírpiac iránt. Alacsony forgalom mellett a referenciahozamok lényegében nem változtak, kisebb, 3 bázispontos csökkenés csak az éven belüli futamidőket jellemezte. Az ÁKK 3 hónapos lejáratú diszkontkincstárjegyeinek értékesítésén is a másodpiaci hozamszinttel megegyező, 9,52 százalékos átlaghozam alakult ki. Az elsődleges forgalmazóktól beérkező 63 milliárd forint értékű vételi ajánlatból végül a kibocsátó csak az előre meghirdetett 25 milliárd forint értékben fogadott el jegyzéseket. A legmagasabb hozamajánlat 9,55 százalék, a legalacsonyabb pedig 9,20 százalék volt.
M. J.
