BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Optima negyede külföldi betétekben volt

Amint az OTP-alapok féléves jelentéseiből kiderül, a több mint 400 millió forintos össztőjékű OTP Optima 98 milliárd forintot külföldi bankokban tartott forintbetétként. Amint az alapkezelőnél megtudtuk, ennek oka a méretnagyság, ekkora összegű betétet már nem tudtak megfelelő kondíciók mellett hazai banknál elhelyezni.

2002. augusztus 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ország messze legnagyobb hazai befektetési alapja, az OTP Optima nevű kötvényalap - amely a gyakorlatban változatlanul igencsak kerüli a kockázatot, és ezért lényegében pénzpiaci alapként működik - féléves jelentése szerint június végén nagy összegeket tartott bankbetétben. A 410 milliárd forintos nettó eszközérték több, mint negyedét, 125 milliárd forintot fektettek be félévkor, ebből 98 milliárd forint három külföldi banknál volt, a többi négy különböző hazai pénzintézetnél (ebből a legnagyobb összeg az MKB-nál). A külföldiek a müncheni Bayerische Landesbank, az amszterdami ING és a frankfurti Deutsche Bank, közülük a holland pénzintézet a listavezető 80 milliárd forinttal.
Amint az alapkezelőtől megtudtuk, a külföldi bankokat azért kellett igénybe venni, mivel egyes hazai, jó kondíciókat nyújtó pénzintézetek ekkora összegeket a szabályok szerint már nem fogadhattak be betétként. (Ugyanakkor feltételezések szerint az ilyen „euróforint” valamilyen formában adott hitelként, kölcsönként alighanem visszakerül az országba.) A külföldi bankok az elhelyezett forintbetétekre versenyképes kamatot fizetnek.
Az alap egyébként ezenfelül 155 milliárd forintot diszkontkincstárjegyekben és MNB-kötvényekben, 68 milliárd forintot államkötvényekben, 20 milliárd forintot külföldi (német és brit) államkötvényekben tartott.
A vállalati kötvények összértéke 37 milliárd forint felett volt, ennek nagyobb része itthoni, kisebb része egyéb európai kötvény (a lengyel LOT, EBRD, Deutsche Telekom, France Télécom).

A részvények, befektetési jegyek, jelzáloglevelek és származékos ügyletek értéke egyenként 1 milliárd forint alatt maradt, tehát nem jelentősek az alap életében.
A jelenleg az ország legnagyobb részvényalapjának számító OTP Quality életében nagy változást hozott a március, ebben a hónapban tőkéje mintegy 10 milliárd forinttal növekedett. (Korábbi információink szerint a bankcsoporton belüli átcsoportosítás miatt, feltehetően nyugdíjpénztári pénzekkel). Az alap a félév során stratégiát váltott, nyitott a cseh és a lengyel részvénypiacok felé is, míg a választások két fordulója között magyar részvényeket adott el. Az alap félévkor 12 milliárd forint feletti vagyonából mintegy 6 milliárd forint hazai (zömmel Mol, Matáv, OTP, Richter), 2 milliárd forint külföldi részvényekben volt.
A többi alap közül az OTP Platina tőkéjének mintegy 70 százalékát tartotta több tucat külföldi részvényben. Az OTP Paletta nevű vegyes alap részvényportfóliója nagyon hasonló, mint a Qualityé, de csak a tőke mintegy 40 százaléka volt eme kockázatosabb befektetésekben. Az OTP Maxima kötvényalap nevéhez méltóan tőkéjének zömét hazai államkötvényekbe tette. A Dollár Kötvény Alap főleg alig 1 éves futamidejű amerikai állampapírokat, az Euró Kötvény Alap pedig nyugat-európai állampapírokat tartott, valamivel hosszabb, páréves futamidővel, de vett az MNB által kibocsátott eurókötvényekből is.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet