A közeljövőben kezdeményezi a Mol rendkívüli közgyűlésének összehívását az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. - erősítette meg a Népszabadság Online-nak az MTI értesülését a társaság illetékese. Az MTI úgy tudja, a napokban jelenhet meg a közgyűlési meghívó, s abban a napirendi pontok között szerepelhet az igazgatóság felhatalmazása alaptőke-emelésre. Korábban már szó volt arról, hogy a Mol vezető testülete hasonló felhatalmazást kér részvényeseitől a rendes éves közgyűlésen, akkor azonban nem került a napirendi pontok közé a tőkeemelés ügye. Az akkori hírek szerint az igazgatóság évente az alaptőke maximum 25 százalékáig terjedő tőkeemelésre kért volna felhatalmazást.
Egy ilyen jellegű felhatalmazás mindenképpen növelné a Mol menedzsmentjének eszköztárát a térségben való terjeszkedés során. Ugyanakkor egyelőre nincs jel arra, hogy az olajipari társaság ily módon tőkebevonásra készülne, hisz épp az elmúlt hónap folyamán kezdett intenzív sajátrészvény-vásárlásba, ami nem más, mint a fölös források kiosztása a részvényeseknek.
A készülő közgyűlés híre nemcsak a tőkeemelés lehetőségével kapcsolatban indít majd el találgatásokat, hanem minden bizonnyal a személyi kérdésekkel kapcsolatban is. A 25 százalékos állami tulajdonban lévő Molnál a négy évvel ezelőtti kormányváltás után decemberben kezdeményezte az ÁPV Rt. személyi kérdésekről is döntő rendkívüli közgyűlés összehívását, s az 1999 februárjában megtartott találkozón az akkori 11 tagú igazgatóságból 8 visszahívását szavazta meg a privatizációs szervezet.
Lovas András
