Több mint egy éve tartó tendencia tört meg az elmúlt negyedévben a Budapesti Értéktőzsdén. Az MNB - a tőzsdei gyorsjelentések után menetrendszerűen érkező - statisztikája szerint a második negyedévben csökkent a külföldi kézben lévő részvények értékének aránya a tőzsdei összkapitalizáción belül, s erre a tavalyi első negyedév óta nem volt példa. A jegybank szerint a BUX index több mint 10 százalékos esése s a tőzsdei összkapitalizáció 2800 milliárd forintra mérséklődése közben a nem rezidensek kategóriájába tartozó tulajdonosok részesedése 73,4 százalékra csökkent június végére. A külföldiek portfóliója közel 300 milliárd forinttal értékelődött le, ebből csak mintegy 21 milliárd forintnyit tettek ki a nettó eladások, a többi a forintban mért árfolyamveszteség volt. Az angolszász befektetőknek ennek ellenére vélhetően nem fáj a szívük annyira, ugyanis ha dollárban mérik portfóliójuk teljesítményét, akkor az értékvesztés már közel sem olyan drámai. Köszönhetően a dollár forinttal szembeni több mint 10 százalékos leértékelődésének, a kezükben lévő papírok értéke kevesebb mint 100 millió dollárral lett kisebb.
A külföldiek mellett a háztartások is az eladói oldalon voltak, a nettó eladások 6,1 milliárd forintot tettek ki a magánszemélyek részéről. A belföldi pénzügyi és nem pénzügyi vállalatok viszont ezúttal nem voltak szívbajosak, mindkét csoport nettó vásárló volt az április-júniusi időszakban. Kettőjük közül elsősorban az előbbi csoport volt igazán aktív. A jelentés szerint túlnyomórészt a biztosítók és nyugdíjpénztárak, valamint a hazai befektetési alapok szívták fel a külföldiek eladásai miatt keletkezett túlkínálatot. Az államháztartás tőzsdei részvényeinek értéke 22 milliárd forinttal csökkent. Az állami szektor ezúttal sem volt aktív, portfóliójának értéke hosszú ideje leginkább a Mol, az Antenna Hungária és a Richter árfolyamváltozásait követi.
A külföldiek nemcsak részvényeket adtak el, hanem állampapírokat is. A tulajdonukban lévő állampapírok állománya - a részvénypiachoz hasonlóan trendfordulót jelentve - enyhén csökkent. Aktívan vásároltak viszont a háztartások - a jelek szerint a részvénypiacról kivont összegek egy része is ide vándorolhatott -, a hazai magánszemélyek tulajdonában lévő állampapírok értéke 8,8 milliárd forinttal emelkedett. A háztartások a jegybank szerint egyébként jellemzően a rövidebb papírok iránt támasztottak keresletet. A pénzügyi és nem pénzügyi vállalatok viszont a jelek szerint részvényvásárlásaik egy részét állampapír-eladással fedezték, a tulajdonukban lévő papírok értéke 65,3 milliárd forinttal csökkent.
Lovas András
