A jelek szerint teljesen kiheverte a 2000-es év hatalmas veszteségeit a Prímagáz Rt., első féléves adatai szerint teljes sikerrel járt a társaság reorganizációja. A cég az első félévben 22 százalékkal csökkenő árbevétel mellett minimálisan növelni is tudta bruttó fedezetét, s a hatékonyságjavulás jeleként üzemi szinten több mint megduplázta eredményét. Ráadásul az üzemi profit a második negyedévben is megmaradt, a hagyományosan gyengébb április-júniusi időszakban operatív szinten több mint 200 millió forinttal javult a társaság. Persze a jó eredményekhez a PB-gáz világpiaci árjegyzésének tavalyihoz képest kedvező alakulása, valamint a dollár átlagosan a tavalyinál jóval alacsonyabb szintje is hozzájárult.
Az üzemi profit duplázódása mellett a másik figyelemre méltó fegyvertény a társaság részéről a likviditási helyzet látványos javulása. A tavaly ilyenkor még 2,785 milliárd forint, év végén 1,12 milliárd forint rövid lejáratú hitellel működő csoport a negyedév végén gyakorlatilag hitelmentessé vált, mindezt úgy, hogy a negyedév folyamán fizetett ki 693 millió forintnyi osztalékot részvényeseinek. A hitelmentesség a kamatterhek alakulásában is éreztette hatását, egy éve 241 millió forinttal erodálta a cég eredményét a pénzügyi veszteség, idén mindössze 8 millióval.
Ha a társaság tartani tudja a második félévben is az első hat hónap jó teljesítményét - erre a dollár és a kőolaj árából következtetve van esélye -, akkor könnyen lehet, hogy a menedzsment tavaszi tervei konzervatívnak bizonyulnak az eredményesség szempontjából. A tavaszi közgyűlésen ugyanis célként a tavalyi, rendkívüli eredmények - a budaörsi telephely eladásából származó 650 millió nyereség - nélküli profit szinten tartását tűzték ki célul, de az első féléves eredmények második féléves megismétlésével a milliárdos nyereség is elképzelhető. Mivel a társaság hagyományosan felosztja részvényesei között nyeresége 40-60 százalékát, ezért akár a 100 forintot jóval meghaladó kifizetés is elképzelhetőnek tűnik az idei év után.
Lovas András
