Augusztus 12-én rendezik a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. szokásos havi jelzáloglevél-aukcióját. Az is egy biztos pont, hogy megint egy fix és egy változó kamatozású sorozat szerepel a kínálatban, az előbbi esetben azonban a régebbi, 2008-as lejáratú sorozatot felváltja egy újabb, 2009. január 14-i lejáratú sorozat. Ennek kamata évi 9,25 százalék, a tőkét ugyanúgy a futamidő végén, egy összegben fizeti. A sorozat össznévértékét - a későbbi rábocsátásokkal együtt - ugyanúgy 10 milliárd forintra tervezik, mint az előzőét.
Újdonság rejlik viszont a meghirdetett maximális kibocsátási mennyiségekben. Míg az idén a fix kamatozású papírokból hónapról hónapra 1 és 2,6 milliárd forint közötti mennyiségeket ajánlottak fel, ez a határ most 5 milliárd forint.
A változó kamatozású változatból pedig ebben az évben egyik esetben sem volt magasabb a plafon 2 milliárd forintnál, most viszont 3 milliárd forintban szabták meg.
Amint az FHB egyik korábbi nyilatkozatából kitűnik, nemrég még nem zárta ki egy esetleges újabb jegybanki kamatemelés lehetőségét, így lehet, hogy most próbál minél nagyobb összegű jelzáloglevelet a mostani hozamszintek mellett lekötni (NAPI Gazdaság, 2002. július 10., 1--4. oldal.)
A pénzintézet egyébként rendszerint korántsem mindenáron ad el a papírokból, számos esetben fordult már elő, hogy a kereslet egy részét kielégítetlenül hagyta. (Sőt, egyszer márciusban majdnem az összes, több mint 4 milliárd forintnyi, változó kamatozású csomagra szóló ajánlatot visszautasította.) A papírokat ugyan limitár nélkül kínálja, de az ajánlatok ismeretében maga határozza meg, meddig hajlandó elmenni.
E. J.
