Az egykor a Globex-csoport cége, a Pannónia Alapkezelő által kezelt Rezidencia I. és II. zárt végű ingatlanalapok felszámolója, a Kossuth Holding Rt. közzétette, hogy elkészítette a harmadik közbenső mérleget is. Ennek nyomán nem készült részleges vagyonfelosztási javaslat - vagyis nem számíthatnak kifizetésre az értékpapírok tulajdonosai.
Amint a mérlegből kiderül, az 1 milliárd 29,83 millió forintos indulótőkéjű Rezidencia I.-nél mintegy 1,2 milliárd forint, az 504,68 millió forintos Rezidencia II.-nél pedig 661 millió forint úgynevezett be nem hajtott követelést tartanak nyilván, az időközben felhalmozódó késedelmi kamatokat nem is számolva. Ezek a követelések információnk szerint a Globex-csoport különböző cégeivel állnak szemben és befolyásukra gyakorlatilag nincs esély. A felszámoló ugyan próbálkozott perekkel (NAPI Gazdaság, 1999. december 7., 13-14. oldal), ám a jelek szerint sikertelenül. Most ezekről annyit tettek közzé, hogy az egyik ingatlannal kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság június 11-én fellebbezési tárgyalást tartott, az írásos ítéletet azonban még nem kapták meg. Lapunk azonban úgy tudja, hogy a bíróság előtt elhangzottak alapján a Rezidencia-alapok befektetői és hitelezői aligha reménykedhetnek kedvező fejleményben.
Korábbi sajtóhírek szerint a Globex-alapok kezelője annak idején az alapok ingatlanjainak többségére - amelyeket elvileg nem terhelhetett volna meg és nem adhatott volna kölcsön - adásvételi szerződéseket kötött.
Ezek alapján a vevők - egyéb Globex-érdekeltségek - vállalták, hogy vagy 15 napon belül fizetnek, vagy csereingatlant adnak az objektumért. Egyik sem történt meg, a felszámoló annak idején, 1999 tavaszán mindössze 11 millió forintnyi valódi vagyont talált. (Ráadásul az ingatlanok több esetben újra gazdát cseréltek vagy jelzálogot terheltek rájuk.)
Ehhez a pénzhez még egyéb kisebb bevételek jöttek, így vált lehetségessé az alapok bő 1,5 milliárd forintos indulótőkéje (össznévértéke) 2,25 százalékának (mintegy 34,5 millió forintnak) a kifizetése. Ezt még 2000 áprilisában meg is kezdték a WestLB Bank bevonásával, az összegért a későn ébredő befektetők továbbra is jelentkezhetnek.
A Legfelsőbb Bíróság előtt levő ingatlanügy egyébként az az úgynevezett „expótelek”, amelyen a Globex lakások építését tervezte. A telket időközben a Globex-csoport egy másik tagjának felszámolója értékesítette a BIF Rt.-nek, amely építkezni készül rajta (NAPI Gazdaság, 2002. április 30., 15. oldal). A Kossuth Holding egy decemberi keltezésű közleménye szerint a telek ellenértéke - akkor 174 millió forint - diszkontkincstárjegybe fektetve kamatozott a per lezárultáig, a fejleményekből ítélve azonban nem a befektetésijegy-tulajdonosoknak, hanem a Globex-csoport egyéb hitelezőinek.
E. J.
