Miután a Pillér I. ingatlanalap életében az első félévben semmilyen nagyobb szabású esemény – jelentősebb ingatlanvásárlás, -eladás vagy nagyobb ráfordítású beruházás – nem volt, valószínűleg a megszokotthoz közeli hozamot fizet az alap – tudtuk meg az alapkezelőtől. A hozamígéretektől már csak törvényi előírás miatt is tartózkodó cégnél elmondták, hogy a Deák Ferenc utcai ingatlanban folyt mostanában korszerűsítés, egy terjeszkedő bérlő – az American Express – kérésére klímaberendezéseket szerelnek fel. Ennek költségigénye valamelyest csökkenti majd a bérleti díjakból és kamatbevételből rendszeresen képződő hozamot. (A normál működésből általában félévente 5 százalék körüli hozam szokott képződni az alapnál az utóbbi években, így lapunk becslése szerint a mostani hozam kissé elmaradhat ettől.) A hozamfizetés egyébként augusztus 15-től esedékes.
A Prudent Invest alapkezelőnél egyelőre nem tudnak arról, hogy az egyszemélyes tulajdonos ÁPV Rt. döntött volna a lejáró Pillér II. alap sorsáról. A fő kérdés, hogy a december végén végképp kifutó konstrukciót nyílt végűvé alakítsák, vagy végelszámolását kezdeményezzék. Miután az átalakításhoz a PSZÁF engedélye is szükséges, valamint a befektetőket is legalább 30 nappal korábban tájékoztatni kell, a döntés meghozása nemsokára várható. Nyílt végűvé válás esetén várhatóan a letétkezelő K&H Bank lenne a forgalmazó, legalábbis előrehaladott tárgyalások folytak ezzel a pénzintézettel.
A Pillér II. nettó eszközértéke idén viszonylag szerény mértékben növekszik. Ennek magyarázata elsősorban szintén egy ingatlanfejlesztés költségigényében keresendő. A ráfordítás nyilván – legkésőbb az ingatlan eladásakor – megtérül majd. A bő kétmilliárd forintos alapban jelenleg mintegy 500 millió forint a készpénz, jelenleg egyelőre egy ingatlan eladását készítik elő, az alap sorsáról való döntésig az alapkezelő némileg kivár. A társaságnál úgy becsülik, nyílt végűvé alakítás után közvetlenül csupán a tőke 20–25 százaléka távozna az alapból.
A Pillér II. sorsa egyébként némileg összefügg az alapkezelő sorsával is. Nyereségesen működik, de csak szerény mértékben: évente jellemzően a befektetett tőkéjére vetített 10–12 százalékos eredményt ér el, alaptőkéje 30, saját tőkéje mintegy 46 millió forint. A két kezelt Pillér-alap egyikének kiesése akár veszteségessé is teheti az alapkezelőt, amelynek saját tőkéjét viszont 2003 végéig a tőkepiaci törvény értelmében 100 millió forintra kellene feltölteni. (A társaság információink szerint nem szerepel a tartós tulajdonban maradó állami vagyon listáján, esetleges privatizációjának nincs komoly akadálya.)
Az alapkezelőnél folyamatosan figyelik a nyílt végű ingatlanalapok hazai – lassan felfutóban levő – piacát, és úgy vélik, hogy mind a Pillér II. nyílt végűként való továbbműködtetésének, mind egy esetleges új, Pillér III.-nak lenne létjogosultsága.
E. J.
