A felszámoló Reorg Rt. nyilvántartása alapján 6600 WVM-kötvénytulajdonost keres meg a Talentum Rt. megbízásából a Jutasi & Társai Ügyvédi Iroda, felajánlva nekik a peren kívüli kártérítési megegyezés lehetőségét. Először főként a perekben érintett kötvényesekkel törekedtek megállapodásra. Az első megegyezés június 19-én jött létre, azóta mintegy száz befektetőnek 80-100 millió forint közötti összeget fizettek ki. A szerződések létrejötte után az egykori brókercég Talentum Rt. 15 napon belül fizet - tudtuk meg az ügyvédi iroda illetékesétől. A befektetők jelentős részét, mintegy 3300 főt a Kötvénytulajdonosok Érdekképviseleti Egyesülete 1996 nevű szervezet tömöríti, őket az egyesület értesítette, és segédkezik az adminisztratív teendők lebonyolításában is (NAPI Gazdaság, 2002. június 6., 9. oldal).
A Talentum jelenleg elsősorban az egyesületi tagokkal készíti elő a szerződéseket. A harmadik csoporttal, a nem perelő és nem egyesületi tag befektetőkkel várhatóan a következő hetekben írnak alá megállapodásokat.
Az egykor az MHB brókercégeként működő, ma a K&H-csoporthoz tartozó Talentum Rt. célja, hogy a hat éve húzódó kártérítési ügyet minél előbb lezárja - közölte lapunkkal az ügyvédi iroda. A kifizetések feltétele a kötvények, illetve a letéti igazolások átadása. Amennyiben egy mód van rá, banki átutalással teljesítenek, de indokolt esetekben bankfiókban is fel lehet venni a pénzt.
A WVM Lízing Rt. 1994-1995-ben nyolc sorozatban bocsátott ki kötvényeket, összesen 2,2 milliárd forint névértékben. A kötvényesek mai követeléséről többféle becslés van, a kamatokkal együtt azonban feltehetően legalább ezen összeg kétszerese lehet. (A lízingcéget felszámoló Reorg Rt. a magánszemély kötvénybirtokosok részére ez év elején a bejelentett követelésük 30,51 százalékát már kifizette.)
Az eredetileg 10 ezer forintos névértékű és sorozattól függően 30-36 százalékos kamatozású, átlagosan másfél éves futamidejű, bemutatóra szóló papírokra a felszámoló és a Talentum Rt. együtt általában 24-26 ezer forintot fizet ki (NAPI Gazdaság, 2002. július 8., 8. oldal, táblázat). Az egyezséget el nem fogadó befektetők tovább perelhetnek, és így valamivel - becslések szerint 10-15 százalékkal - magasabb összeghez jutnak hozzá, de az eljárás várhatóan újabb pár évig elhúzódik. Ugyanakkor elhangzott már olyan vélemény is, hogy a nagyobb értékű kötvénycsomaggal rendelkezőknek megéri tovább perelni. Nemcsak ezen különbség miatt, hanem azért is, mert addig is a Legfelsőbb Bíróság által megítélt évi 20 százalékkal kamatozik a pénzük. A WVM Lízing Rt. ellen 1996-ban indult felszámolási eljárás. Az Állami Értékpapír Felügyelet 1996-ban indított pert a kibocsátó és a forgalmazók ellen, a kötvénytájékoztató félrevezető tartalma miatt. (Ezt később számos más per követte.) A Legfelsőbb Bíróság ítéletében a kötvényjegyzéseket érvénytelenítette, és az okozott kárért - az akkor érvényes törvényeknek megfelelően - a kibocsátót és a forgalmazót tette felelőssé. A tavaly év végi ítélet ugyanakkor nem jelentette automatikusan azt, hogy az egykori forgalmazó minden befektetőnek kénytelen fizetni. Ezt csak újabb, bár gyakorlatilag biztos kimenetelű peres eljárással lehet kikényszeríteni.
E. J.
