A Budapesti Értéktőzsde Részvénytársaságot június 30-ai hatállyal bejegyezte a cégbíróság, így elhárult az utolsó akadály is a tőzsde átalakulásával kapcsolatban - jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Horváth Zsolt, az újdonsült részvénytársaság vezérigazgatója. A mostani lépés ugyan formainak tűnhet, de az igazgatóság első ülését csak a bejegyzés után tarthatták meg. Július 8-án mind az igazgatóság, mind a felügyelőbizottság elnökét megválasztották Jaksity György és Katona Zsolt személyében, valamint kinevezték vezérigazgatónak Horváth Zsoltot, a BÉT eddigi ügyvezető igazgatóját.
Az igazgatóság további fontos lépésként jóváhagyta a BÉT új szabályzatait, így ezek a PSZÁF jóváhagyását követően életbe is léphetnek. Az új szabályzatok egyébként nem térnek el lényegesen a korábbiaktól, a változás főként a közzétételi szabályokat érintette. A kibocsátók hivatalos közzétételi helye ezentúl a tőzsde honlapja lesz. Ezzel véglegesen lezárult a BÉT részvénytársasággá alakulásának folyamata, a 12 évnyi „sui generis” működést követően a BÉT immár rendes gazdasági társaságként folytathatja tevékenységét. Az alaptőkét 5,5 millió, egyenként 100 forintos névértékű dematerializált részvény teszi ki.
A BÉT április 30-i közgyűlésének határozata alapján az új részvénytársaság tagja lett a háromkamarás Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróságnak, amely jogutódja a - már 12 éve működő - kétkamarás Tőzsdei Választottbíróságnak. A választott bíróság alapító okiratának megfelelően a tőzsde igazgatósága Áldott Zoltán igazgatósági tagot jelölte ki, hogy a testület szabályzatai és ügyrendje kialakításában hivatalosan is eljárjon.
A hétfői ülésen napi kérdésekkel is foglalkoztak. A menedzsment a Pick Rt. névre szóló törzsrészvényeinek a tőzsdei értékpapírlistáról való törlését kezdeményező eljárás korábbi felfüggesztését megszüntette, és a részvények törlésére irányuló kérelmet elutasította.
Ebben a hónapban a Földhitel- és Jelzálogbank Rt.-t díjazta a BÉT elismerő oklevéllel. A díjat azzal érdemelte ki a pénzintézet, hogy egy teljesen új termékkel, a jelzáloglevelekkel jelent meg a hazai piacon. Jelenleg ebből az értékpapírfajtából az összkibocsátás eléri a 45 milliárd forintot - a hírek szerint ezt az év végére szeretnék 76 milliárd forintra növelni -, míg a jövő évi terv közel 150 milliárd forint.
Madarász János
