BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idő és pénz között választhatnak a WVM-kötvényesek

A napokban kapták kézhez a WVM-kötvényes tagok a Kötvénytulajdonosok Érdekképviseleti Egyesületének levelét, amelyből számszerűen is megismerhetik a Talentum Rt. egyezségi ajánlatának tartalmát. Az egyesület reméli, hogy 90 napon belül lezárul az adminisztrációs feladatok lebonyolítása.

2002. július 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A WVM Lízing- és Pénzügyi Rt. kötvénytulajdonosainak - károsultjainak - jelentős részét képviselő Kötvénytulajdonosok Érdekképviseleti Egyesülete levélben tájékoztatta tagjait a Talentum Rt. (egykor az MHB, ma a K&H Bank leányvállalata) peren kívüli egyezségi ajánlatáról. Az egykori forgalmazó brókercég által kínált késedelmi kamatokat átszámolták forintra is, hogy a befektetők döntését megkönnyítsék. (Lásd táblázatunkat, amely azonban nem tartalmazza az ügyvédi költséget, egyesületi tagdíjat és esetleges egyéb kiadásokat.) Mindazonáltal az egyesület hangsúlyozza, hogy a döntést mindenkinek magának kell meghoznia, és remélik, hogy az ajánlattal kapcsolatos tömeges papírmunkát 90 napon belül le lehet zárni. Az egyezségi ajánlatban az szerepel, hogy a volt brókercég a mostani jogszabályban is szereplő, kezdetben évi 20 százalékos, majd fokozatosan csökkenő kamatot fizet. A Legfelsőbb Bíróság (LB) nemrég kártérítésre kötelezte ugyan a céget, de az nem érvényes automatikusan minden befektetőre, a személyeknek járó kifizetéshez újabb peres eljárásra van szükség, ami két-három évig is eltarthat. Az LB ítélete ugyanakkor - a régi, a kötvények lejártakor is érvényes jogszabály alapján - végig évi 20 százalékos kamatot tartalmaz. Így a befektetők a több és a gyorsabb pénz, azaz az egyezség, illetve a további pereskedés között kell válasszanak. (NAPI Gazdaság, 2002. június 6., 9. oldal.)
A levélben van egy pont, amiből az derül ki, hogy az egyezségi ajánlat nemcsak az egykori eredeti kötvényjegyzőkre vonatkozik, hanem általában a kötvénytulajdonosok egészére. Az írás szerint ugyanis „elsődlegesen a kötvények és a letéti igazolások fontosak”, a jegyzési ívek és a pénztárbizonylatok hiánya a jogosultságot nem befolyásolja. Eszerint tehát azok a kötvénytulajdonosok is pénzhez jutnak, akik később, a másodlagos forgalomban vették meg a papírokat.
A WVM összeomlása előtti hónapokban sokáig magasnak számító, 40 százalék körüli hozamszint mellett kínálták a kötvényeket a tőzsdén kívüli piacon. Később, a cég problémáinak nyilvánossá válása után feltehetőleg egy ideig fillérekért is hozzá lehetett jutni azokhoz.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet