BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi mindenbe fektethettünk volna!

A Financial Times által készített felmérés kimutatta, hogy az öreg kontinens piacain milyen típusú részvényekbe lett volna érdemes befektetni az elmúlt egy-, illetve ötéves időszakokban. Míg öt év alatt az informatikai ágazat vezetett, az utóbbi egy évben már inkább a hagyományos iparágak domináltak.

2002. július 3. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Financial Times felmérést készített arról, hogy az európai cégek és ágazatok papírjai közül melyekbe volt érdemes befektetni a 2002. március 29-ét (ekkor zárult a vizsgálat) megelőző 12, illetve 60 hónap során. A lap a teljes befektetői megtérülési mutatót (TSR, Total Shareholder Return) használta, amely lényegében megmutatja, hogy egy adott időszak alatt mennyit kereshetett (vagy veszthetett) a befektető egy cég papírjainak árfolyamán (feltételezve, hogy az esetleges osztalékot visszaforgatta a vállalat részvényeibe). Az index előnye, hogy egyszerű, érthető és a különböző országok vállalatai könnyen összehasonlíthatók általa.

Ugyanakkor rövid távon nem mutatja ki a piac által felkapott cégek és szektorok körül keletkező „buborékokat”. Jó példa a buborék kipukkanására a szoftver- és számítógépipar: bár ez az ötéves felmérés szerint - messze megelőzve a többi gazdasági szektort - első lett, az egyéves összehasonlításban már az abszolút értelemben vett vesztesek közt találjuk, azaz TSR-mutatója negatív lett. Néhány „hagyományos” szektor időtávtól függetlenül jól szerepelt: a dohányipar az utóbbi öt évben a harmadik, míg a szóban forgó 12 hónap során az abszolút legjövedelmezőbb ágazat volt. Szintén az élmezőnyben végeztek mindkét listán a fafeldolgozó ipar és az olajágazat szereplői, valamint a háztartás-vegyipari cikkek gyártói.
Az ötéves periódusban Európa vállalatai közül magasan a Nokia lett az első, mintegy 700 százalékos TSR-rel, az említett tizenkét hónap folyamán viszont már csak a 322-ik. Második a L'Espresso, a legnagyobb olasz médiabirodalom, harmadik helyen a Bouygues francia építőipari és médiakonglomerátum áll.
A 12 hónap alatt azonban már nem az „elektronikus” cégek bizonyultak a legjobbaknak. Az élen főleg a tradicionális ágazatokban tevékenykedő vállalatok részvényei végeztek, bár az első a norvég videokonferencia-felszereléseket gyártó Tandberg lett. A második helyen a csomagolóiparban tevékenykedő brit Rexam, míg harmadikon a svéd SKF csapágygyártó cég végzett.
(NAPI)

Kummer Krisztián
Kummer Krisztián

Ez is érdekelhet