BUX 138332.72 -0,83 %
OTP 44580 -0,76 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra bevételhez jut a Beva

A bókercégeknek és más befektetési szolgáltatóknak július 15-ig kell befizetniük a Beva-tagdíj következő részletét, amely valamivel magasabb bevételt eredményez a szervezetnek, mint a februári díjelőleg. Az augusztusi hitelkamat-fizetés után fennmaradó jelentős tartalékok sorsáról a Beva várhatóan szeptemberben dönt.

2002. június 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Befektető-védelmi Alap (Beva) még a tavasszal előre kiszámlázta tagjainak az éves tagdíj második részletét is, amelynek befizetése július 15-ig esedékes – tudtuk meg az alaptól. Mivel a februári első részletből annak idején levonták a tavaly félévkor, még a régi törvényi szabályozás alapján előre fizetett díjat (körülbelül 55 millió forintot), most magasabb, 320–350 millió forint közötti bevételre számíthat a szervezet. Februárban 294 millió forintot fizettek be a befektetési szolgáltatók.
A Beva pénzeszközei a februári befizetésből megmaradt tartalékok, a felügyeleti bírságpénzek és egyéb tételek nyomán jelenleg több, mint 300 millió forintra rúgnak. A szervezet augusztusban újra féléves kamatot fizet az – annak idején kormánygaranciával, jórészt a London Bróker csődje miatt felvett – hitel után, de ez jóval kevesebb lesz, mint a mostani bevétel. Februárban például 136 millió forint volt a hitel féléves kamata (NAPI Gazdaság, 2002. március 20., 11. oldal).
Ezért várhatóan szeptemberben születik döntés arról, mi legyen a fennmaradó pénzeszközök sorsa, a hitel előtörlesztésére fordítsák-e vagy maradjon tartalékban az esetleges kiadásokra. (A hitel tőkerészét csak 2004-től kötelező törleszteni.) Az év végén, a díjalapról szóló friss adatok birtokában döntenek arról is, hogy a következő éves díj változatlan marad-e. (A díj maximum a biztosított befektetések évi 3 ezreléke lehet, de ezen belül a Beva maga állapíthatja meg. Jelenleg 1 millió forint alatt 0,9, afelett 0,16 ezrelék, a minimumdíj 2 millió forint.)
Az utóbbi hetekben megszűnt a Beva-tagsága néhány bezárt vagy profilt váltó brókercégnek. Ezek a CS First Boston Befektetési Rt., az Amethyst, a Takarék Bróker, a LaSalle és az Eurocapital Értékpapír. Felvették ugyanakkor a tagok sorába az ING Befektetési Alapkezelő Rt.-t, amely már a második felvett alapkezelő. Az alapkezelők közül csak azoknak kell Beva-taggá válniuk, amelyek az új törvényi szabályozás alapján egyéni portfóliókezelési tevékenységre kapnak engedélyt a PSZÁF-tól. A Beva szerint még 3-4 további alapkezelő vár ilyen engedélyre.
A LaSalle Értékpapír (új nevén LaSalle Kereskedelmi és Szolgáltató Rt.) egyébként azon különleges eset a megrokkant brókercégek hosszú sorában, amely kifizette a Beva felé fennálló adósságait is. Nevezetesen azt a 95 millió forint körüli összeget, amellyel a Beva kártalanította a befektetőket. Ugyanakkor a Beva pert indított ellene mintegy 13 millió forint tagságidíj-tartozás miatt, amelyet a szervezet első fokon meg is nyert. Még nem tudni, fellebbez-e az egykori brókercég.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet