A három hónapos hátralevő futamidejű diszkontkincstárjegyek szokásos keddi aukcióján kiegyensúlyozottnak tűnt a piac, évi 8,91 százalékos átlaghozammal keltek el a papírok, ami alig tért el az előző napi, 8,89 százalékos másodpiaci referenciahozamtól (amit egyébként egy egy héttel későbbi lejáratú papír árjegyzéséből számolnak). A túljegyzés is átlagosnak nevezhető, 20 milliárd forintnyi papírra 39 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. Az aukció után a 3, 6 és 12 hónapos referenciahozamok minimális mértékben, 1-2 bázisponttal csökkentek. A többéves mutatók viszont 1-3 bázisponttal - immáron több napon egymás után - emelkedtek kedden is.
A jegybank kéthetes betétjébe az aktuális, 9 százalékos éves kamat mellett ezúttal jóval több pénzt helyeztek el, mint amennyi a lejáró állomány értéke volt. Az új betétek értéke 209,5 milliárd forint, ezzel szemben csak 155 milliárd forint szabadult fel, a jegybanknál parkoló betétállomány így 54,5 milliárd forinttal, 401 milliárdra nőtt.
A bankközi devizapiacon a forint árfolyama alig változott kedden. Délután a jegybanki intervenciós sáv közepétől számított 12 százalékon állt, mindössze 8 bázisponttal gyengébb helyzetben a hétfő délutáni állapotnál. Az eurót 242,90-243,00 forinton jegyezték, 20-25 fillérrel drágábban az előző napinál. A dollár 256,20-256,35 forintot ért, 1-1,3 forinttal kevesebbet a keddinél.
A bankközi forintpiacon egyelőre nem volt érezhető a jegybanki betétállomány esetleges likviditásszűkítő hatása. Az overnight kamat évi 7,60-7,90 százalék volt, mindössze a sáv alsó széle emelkedett 10 bázisponttal. A tomnext kamat (a szerdáról csütörtökre felvett egynapos hitelek kamata) viszont 8,50-8,70 százalékra nőtt, ami kamatemelkedést vetít előre ezen a piacon. A Budapesti Árutőzsde határidős devizapiacán csekély, 350 millió forintos forgalom mellett júliusra és augusztusra 1 forint körüli mértékben drágult az euró, néhány határidőre pedig kissé gyengült a dollár.
E. J.
