Mindössze 1,99 milliárd forint volt tegnap a részvényforgalom a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), hosszú hónapok óta a legalacsonyabb, alulmúlta a hétfői 2,5 milliárd forintot és a júniusban jellemző napi 4-6 milliárdot is. Sem a világ nagy tőzsdéinek hétfői száguldása, sem a kedd reggel is kitartó optimista hangulat, sem a BÉT által szervezett londoni bemutatkozás nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy az index tartósan a pozitív tartományban maradjon. Pedig a BUX a napot 30 ponttal hétfői záróértéke felett, 7971 ponton kezdte, innen azonban álmosítóan egyhangú lefelé csorgás következett 7920 pont környékéig.
Délután feltámadni látszott valamiféle lelkesedés, és az index megközelítette a nap eleji szintet, az utolsó fél órában azonban két vezető papír is meredek zuhanásba kezdett. Az egyik a Matáv, amely a nap nagy részében 870-875 forint között mozgott, a fináléban azonban 860 forintig zuhant, ami majdnem 2 százalékos csökkenés. A másik ilyen részvény a Mol volt, az olajtársaság részvénye 5100 forinton kezdte a napot, 35 forinttal a hétfői zárás felett, innen viszont először lassan lefelé csorgott, majd az utolsó fél órában gyorsan 5000-ről 4950 forint környékére esett. Csak az utolsó kötéseknek köszönhető, hogy végül 4995 forinton, mindössze 1,4 százalékos eséssel hagyta el a parkettet. A napi részvényforgalom kétharmadát egyébként a Mol és a Matáv adta.
Az indexet elsősorban az OTP menthette meg a nagyobb eséstől, a mutatóban legnagyobb súlyú részvény a nap folyamán fokozatosan emelkedett 2195 forint környékéről 2230 forintra, így 1,64 százalékkal erősödött hétfőhöz képest. A Richter papírja 50 forinttal, 0,3 százalékkal, 15 800 forintig drágult, a másik gyógyszergyár, az Egis stagnált.
A legnagyobb vesztesek egyike ismét a Humet volt, a romló pénzügyi helyzetben levő cég részvénye 8,6 százalékkal, 32 forintra esett. A vegyipari papírok közül a TVK több mint 2 százalékkal erősödött, a BorsodChem 0,8 százalékkal gyengült, egyikük forgalma sem volt számottevő.
E. J.
