Egy hónapja, május 2-án írta alá Frankfurtban az Eintracht Frankfurt Fussball AG-vel, az Eintracht Frankfurt labdarúgóklubbal (előbbi 50,1 százalékos tulajdonosával), illetve az EF-be korábban pénzügyi befektetőként beszálló amerikai Octogonnal a Fotex azt az előszerződést, amelynek alapján 49,9 százalékos tulajdont szerzett volna a valaha szebb napokat látott, jelenleg a német liga második osztályában játszó csapatban. Várszegi Gábor Fotex-elnököt néhány nappal később az EF igazgatóságának elnökévé választották, de már akkor elmondta lapunknak, hogy a megállapodás életbelépéséhez még további feltételeknek kell teljesülniük (NAPI Gazdaság, 2002. május 6., 7–8. oldal).
A feltételek leglényegesebbike – mint a Fotex tegnapi közleményéből kitűnik – nem teljesült, az EF AG a május 31-i határidőre nem tudta megszerezni az 5 millió eurós hitele visszafizetéséhez szükséges pénzügyi garanciákat, így a Fotex elállt a tranzakciótól, Várszegi Gábor pedig azonnali hatállyal lemondott az elnökségről. A Fotex elnöke lapunk kérdésére megerősítette, hogy a céget – a megfelelő feltételek esetén – továbbra is érdekli az EF. Mint a német sajtóból korábban kiderült, az Octogon 3,8 millió márkát követelt az egyesülettől, és az EF-nek egyéb fizetési kötelezettségei is vannak. A Fotex alaposan átvilágította az EF-et, kész volt pénzügyi befektetésén túl a szakértelmét is latba vetni, ám a német csapat vezetői talán abban bíznak, hogy találnak más pénzügyi befektetőt. (Egyes hírek szerint a Fotex ugyanakkor nem volt hajlandó belemenni abba, hogy az EF pénzügyi nehézségeit a marketingjogok sok évre előre történő értékesítésével hidalja át.)
A Fotex számára a frankfurti tranzakció – átmeneti vagy végleges – meghiúsulása pénzügyi veszteséget nem okoz, bár tagadhatatlan, hogy a menedzsment energiáinak jelentős részét az elmúlt hét hónapban az EF-ügylet kötötte le. Ugyanakkor a magyar cég neve az európai futballfinanszírozás világában egy csapásra ismertté vált, aminek akár a meglévő – hazai – futballbefektetéseknél is lehet hozadéka.
(NAPI)
