Az egykori Magyar Hitel Bank Rt. (később ABN Amro Bank, mai jogutódja a K&H Bank) volt brókercége, a WVM Lízing- és Pénzügyi Rt. kötvényeinek egyik forgalmazója, a Talentum Rt. hirdetésben jelentette be, hogy közgyűlésén elfogadták a kötvénytulajdonosokkal kötendő egyezség feltételeit. A kötvényeseket, illetve a pereskedő befektetők jogi képviselőit közvetlenül keresik meg, de ők június 10-étől közvetlenül is érdeklődhetnek az egykori brókercégnél. Az egyezségi ajánlat pontos feltételeit egyelőre nem tették közzé.
Amint az érintettek jelentős hányadát tömörítő Kötvénytulajdonosok Érdekképviseleti Egyesületénél elmondták, a Talentum Rt. ajánlatát most tanulmányozzák, annak tartalmát egyelőre nem hozhatják nyilvánosságra. Annyit azonban már tudnak, hogy várhatóan minden egyes befektető szabadon eldöntheti majd, hogy elfogadja-e a peren kívüli egyezséget, vagy sem. Korábban ugyanis szó volt arról, hogy csak háromnegyedük beleegyezése esetén jönne létre a megegyezés (NAPI Gazdaság, 2002. május 7., 9. oldal), a mostani ajánlat azonban várhatóan nem csak a szervezet tagjaira és nem csak a perben álló befektetőkre fog vonatkozni.
Másrészt viszont az ajánlat feltételezések szerint csak a kötvények eredeti jegyzőire (elsődleges tulajdonosaira) érvényes, az ő esetükben született ugyanis eddig kedvező ítélet a Legfelsőbb Bíróságon. Az ítélet szerint annak idején a jegyzésnél a befektetők félrevezető tájékoztatása mellett jöttek létre az adásvételi szerződések. A később, a másodlagos forgalomban – esetleg már a lízingcég összeomlása után olcsón – vásárolt kötvényeknél a megtévesztés, a felelősség feltehetőleg külön bizonyításra szorul.
Az egyesületnél úgy vélik, hogy az egyezséget elfogadó befektetők – különböző adminisztratív teendők lebonyolítása után – körülbelül július közepétől juthatnak majd pénzhez. A lízingcéget felszámoló Reorg Rt. az év elején a követelések 30,5 százalékát fizette ki az értékpapírok tulajdonosainak.
E. J.
