A bíróság az eljárást a London Bróker két évvel ezelőtt kezdődött felszámolási eljárásának befejezéséig felfüggesztette, mivel csak azt követően számszerűsíthető a kár mértéke. A Keler kontra PSZÁF perben született részítélet azért keltett meglepetést tőzsdei körökben, mert a felügyelet ellen eddig indított kártérítési perekből elenyésző kivétellel a hatóság került ki győztesen.
A London Bróker csődje kapcsán a PSZÁF zárolta a brókercég számláit, ezért a megkötött tőzsdei ügyletek teljesítése is csorbát szenvedett. A London Bróker partnerei ugyan megkapták a zárolás előtti 5 napos periódusban tőzsdén kötött ügyletekből nekik járó papírokat illetve pénzt, de a teljesítéshez igénybe kellett venni a TEA-t, a tőzsdetagok közös tulajdonában álló garanciaalapot is, mintegy 110 millió forint erejéig. A számlazárolás miatt a csődben nem érintett partnerek felé sem lehetett kifizetést teljesíteni, holott - mint a bíróság pénteki ítélete megállapította - az akkor hatályos értékpapírtörvény 215 §-a alapján a felügyeletnek csak a brókercég tulajdonosainak számlák feletti rendelkezési jogát kellett volna felfüggeszteni.
A brókercéghez az ügyletekből befolyt pénzből a csőd alatt a felügyeleti biztos rendelkezésére részben megtörtént a TEA által kifizetett összeg pótlása, ám egy idő után ez leállt és a felszámolás jelenlegi állása szerint a TEA-nak alig van esélye, hogy a folyamat végén követeléséből valamit viszontlásson. A Keler és több, mint húsz TEA-tulajdonos brókercég ezért fordult bírósághoz, mintegy 40 milliós kárát a felügyeleten keresve. A mostani ítélet alighanem hatással lesz a jövőbeli csődkezelési gyakorlatra, egyben jelzi a Keler megnövekedett érdek- és jogérvényesítő képességét is.
K. G. T.
