A tőzsdeindex tegnapi 156 pontos esésének jelentős része a két gyógyszerpapír számlájára írható. A Richter 925 forinttal pénteki záróára alatt, 16 425 forinton, az Egis 350 forintos veszteséggel, 13 650 forinton fejezte be a napot. Mivel csak az előbbinek volt igazán komoly - árfolyamértéken 4 milliárdos - forgalma, a megfigyelők nagyobbik része szerint valószínűleg egyetlen nagybefektető vált meg részvényeitől, csak kevesen hiszik, hogy a magyar gyógyszerrészvényektől általában is elfordultak volna.
A Richter a választások első fordulója után hirtelen „kedvenc” papírrá vált (április 9-én 19 ezer forintot is megadtak érte), mivel sokan úgy vélték, az új kormány bátrabban vállalja föl a gyógyszerárrendezés ügyét. Az eufóriát erősítette, hogy újból elterjedtek a hírek a lengyel akvizíció sikeres befejezéséről - bár mi tagadás, a Polfa Grodzisk megvételét tavaly október óta úgy két hónaponként beárazza a piac. Az április végén közzétett - az elemzői várakozásokat árnyalatnyival felül is múló - gyorsjelentés alkalmából Bogsch Erik ismét arra figyelmeztette a befektetőket: a Richter üzemi eredményhányada idén jelentősen csökkenhet az erős forint miatt, s ezt a hazai gyógyszeráremelés már szinte bizonyosra vehető elhalasztása csak tetézte.
A júliusra tervezett - az infláció 70 százalékára rúgó - gyógyszeráremelés várható elhalasztása ugyan megijesztette a befektetőket, de ennek tényleges hatása nem biztos, hogy annyira tragikus lesz a gyártókra nézve. Marosffy László, a Richter áresését bár némileg tompítva, de az utóbbi időben általában követő Egis Rt. pénzügyi vezérigazgató-helyettese a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, hogy az Egisnek nagyjából havi 80 millió forint veszteséget okoz az áremelés elhalasztása, de bízik benne, hogy csupán hetekről van szó. A múlt héten lezárultak az egyeztető tárgyalások a gyógyszeráremelésről, illetve a támogatásba bevonandó új termékek köréről, most a szakértők készítik elő döntésre - már az új kormány számára - az anyagot. Az Egis egyébként hat új termékkel szeretne megjelenni.
Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Rt. PR-vezetője lapunknak úgy fogalmazott, hogy a Richter a tárgyalások jelenlegi szakaszában nem tudja kiszámítani a várható hatásokat, így arról sem tudott nyilatkozni, hogy számszerűsíthető-e valamilyen veszteség a cég szempontjából. A Richter - amely új termékeit illetően hagyományosan „szemérmesebb” az Egisnél - csak annyit árult el, hogy neki is lennének új termékei, amelyek egyfajta alkualapot jelenthetnek az „emelés és/vagy új bevezetés” vitájában.
Ha egy-két hónap múlva kitisztul a gyógyszerárkép - még inkább, ha addigra a lengyel privatizációs szervezet is aláírja a Polfa Grodzisk eladását -, alighanem újra megnőhet a kereslet a magyar gyógyszerpapírok iránt, feltéve persze, hogy nem sújtja idén is a BÉT-et egy kiadós nyári besszhullám.
K. G. T.-M. G.
