A magyar tőzsdei cégek közül messze az OTP-nél működik a legnagyvonalúbb vezetői részvényjuttatási program és ettől vélhetően nem függetlenül e cég dicsekedhet az utóbbi években a legegyenletesebb eredmény- és árfolyam-növekedéssel. A bank április végén még 17 millió 257 ezer saját részvénnyel rendelkezett, ebből az utóbbi két hétben 1 millió 561 ezer darabot vettek meg azok a vezetők, akik erre a 2000. áprilisi közgyűlésen elfogadott ötéves opciós program keretében jogosultak voltak.
Az OTP mintegy száz felső és részben középvezetője két - opciós és bónusz- - program keretében is juthat kedvezményesen részvényhez. Az opciós program keretében az OTP menedzserei (e körbe az öt legsikeresebb leánycég első számú vezetője is beletartozik) akkor juthatnak kategóriánként megszabott számú (az elnök-vezérigazgató esetében 200, az alelnöknél 150, a vezérigazgató-helyetteseknél 120 ezer) részvényhez, ha a bank teljesíti az előre megszabott növekedési mutatókat.
A nyereség növekedési ütemének például az éves átlagos infláció 130 százalékának kell lennie, az eszközarányos nyereség nem lehet kevesebb 1,75 százaléknál. Az opciós ár alapja a mérlegelfogadó közgyűlést megelőző két hónap tőzsdei átlagárfolyama, ezen az árszinten egy éven át - tehát a következő május elejéig - hívható le az opció. A mostani opció a bank 2000. évi teljesítménye alapján járt a menedzsmentnek, akkor 38,6 milliárdra rúgott a bankcsoport adózott eredménye. Tavaly már 46,9 milliárdra nőtt a profit, így ismét ugyanekkora volumenű - jövő májusig esedékes - opciótömeggel rendelkezhet a vezetői kör.
A bankárok által most lehívott másfél millió darabos opció árfolyama - a NAPI Gazdaság információja szerint - 720,3 forint volt (a 2001. március-áprilisi átlagárfolyam - még a tizedelés előtt - 14 406 forint volt), így jól jártak azok, akik az utolsó napig halogatták a lehívást. A tegnapi 2418 forintos záróáron számolva az opciótulajdonosok - adóköteles - nyeresége együttesen eléri a 2 milliárd 654 millió forintot, amelyből Csányi Sándor elnök-vezérigazgatóra mintegy 340 millió forint jut.
Csányi egyébként pénteken azt is közzétette, hogy a tőzsdén eladott, illetve vett 200 ezer OTP-részvényt. Az első pillantásra különös tranzakció értelme az lehet, hogy így a már leadózott opciós részvényeket tőkeszámlára helyezheti. Ha az új kormány tényleg eltörli a tőkeszámla árfolyamnyereség-adóját, a későbbi árfolyam-emelkedés már nem jelent további adóterheket számára. Az OTP-t tizedik éve vezető, azóta a bank eredményét megtízszerező Csányi egyébként a másik menedzserösztönzési programnak is első számú kedvezményezettje. Az OTP Bank felső vezetése tavaly novemberben - ugyancsak a 2000-es év után - 68 ezer részvényt vehetett az opciós részvények árfolyamához nagyjából igazodó árfolyamon, ebből 35 ezer Csányinak jutott. (Az elnök kvótáját az igazgatóság legalább három külső tagjának kell jóváhagynia.) Mivel tavaly még ezerforintos volt az OTP-részvény névértéke és 15 900 forint az árfolyama, az elnök a 2000-es év után nagyjából 600 millió forinthoz jutott. Ez az összeg a bank az évi nyereségnövekményének mintegy 7 százaléka.
A Csányi tulajdonában álló részvénymennyiséget - figyelembe véve a HVG legutóbbi, lehívás előtti 1 millió 517 ezer darabos adatát - 1,7 millió darabra lehet tenni, amelynek piaci értéke meghaladja a 4,1 milliárd forintot. Ez persze bruttó érték, hiszen a bankelnök a rendszeres lehívásokhoz minden bizonnyal lombardhitelekből teremtette meg a fedezetet, így tényleges részvényvagyona ennél akár egymilliárddal is kisebb összegre rúghat.
Az OTP kezében megmaradt 15 millió 716 ezer darabos sajátrészvény-pakett még hosszú évekig képes finanszírozni a jelenlegi részvényösztönzési rendszert, és ha az eredmények növekedési üteme a következő években is hasonló marad, befektető és menedzser osztozhat egymás elégedettségében.
Korányi G. Tamás
