A Matáv tavaly decemberben 226 milliárd forintnak megfelelő 920 millió eurót fizetett ki saját 59,4 százalékos tulajdonosának, a Deutsche Telekomnak a Westel 49 százalékos pakettjéért. A vételárat - akárcsak 2001 elején a MakTelbe történt 301,5 millió eurós (83,4 milliárd forintos) befektetését - a Matáv a fő tulajdonosától felvett hitelből fedezte, ennek értéke 2001 végén 300 milliárd forint volt. Bár a Westel tavaly már kifizetett akkori tulajdonosainak mintegy 34 milliárd forintos osztalékot, a korábbi évekből tetemes, 70 milliárd forintot meghaladó eredménytartalékot halmozott föl. Ebből 61,5 milliárdot most - a 2002. évi osztalékelőleg formájában - az immár 100 százalékos tulajdonos Matáv elvonta a társaságtól. Hasonlóan járt el a Matáv az Emitellel is (e regionális szolgáltatóból két éve vásárolta ki izraeli tulajdonostársát), amelynek 4,6 milliárdot kell áldoznia a tőkeszerkezet optimalizálásának oltárán.
A Matáv közleménye a döntést azzal indokolja, hogy mind az Emitelnél, mind a Westelnél minimális az adósságállomány, ezért indokolt a tőkeáttétel jelentős növelése. (Hasonló indoklást - persze merőben más szituációban - a hazai befektetők a Rába közleményeiben szoktak olvasni...) Az osztalékfizetés finanszírozása anyavállalati hitelből valósul meg, vagyis azon kívül, hogy a Matáv nem konszolidált mérlege 15 százalékkal kevesebb hitelt fog mutatni, nem sok változik. (Persze nem elhanyagolható szempont, hogy ezzel a nem konszolidált adósság nem fogja meghaladni a saját tőke értékét.) A tőkeátcsoportosítás - amely vélhetően nem vagy csak minimális mértékben jár konkrét pénzmozgással - a Matáv IAS szerinti számait nem érinti, mint ahogy a „nagy testvér”, a DT konszolidált mérlegét sem befolyásolta az egész tavalyi Westel-tranzakció. Ennél lényegesebb, hogy az első negyedéves számok alapján megjósolható, a Matáv-csoport nagyjából negyedévről negyedévre 10 milliárdos lépésekkel képes csökkenteni teljes adósságállományát, így az év végére az adóssághegy már nem fogja elérni a 400 milliárdos összeget.
K. G. T.
