BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszteséges negyedév a Picknél

Tízéves tőzsdei pályafutása alatt először idén zárt veszteséges negyedévet a Pick Szeged Rt. Az 1996-2000 közötti öt „békeév" 554 milliós átlagos nyereségével szemben az első három hónap eredménye 189 milliós veszteség. A húsipari csoport eladásainak 60 százaléka külföldre irányul, így az erős forint mintegy 600 milliós árréskiesést okozott, amit tetézett az exporttámogatások megszűnése. Gyógyír lehet a bajra, hogy az utóbbi hónapokban megindult a sertésárak csökkenése, így a második negyedévet már alighanem tisztes nyereséggel zárja a cég.

2002. május 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Két évvel ezelőtt - amikor az első három hónap után 728 milliós profitról számolt be a Pick - bizonyára egyetlen elemző sem gondolta volna, hogy 2002-ben már üzemi szinten is veszteséggel fog negyedévet zárni a szalámigyártó. A társaságot 2001-ben három csapás is érte: a húsárak megugrása, az állami exporttámogatás eltűnése (ebből 2000-ban még 1,6 milliárdos bevételre tett szert) és az erős forint. Utóbbi az első negyedévben még nem érvényesült (akkor még 267 forint volt az euró). A tegnap közzétett gyorsjelentésből kiderül, hogy (legalább) ezt az akadályt végeredményben sikerrel vette a Pick: a forinterősödés 600 millióval apasztotta az exporton elérhető árrést, viszont az üzemi eredmény csupán 140 millióval romlott tavalyhoz képest.
Tavaly a harmadik negyedévben bővült a Pick-csoport a Falcotrade-del, és - noha a Gazdasági Versenyhivatal egyelőre nem hagyta jóvá a Ringa tulajdonszerzését - az adatokban a gyöngyösi cég is szerepel. A Falcotrade-del együtt belföldön 20, nélküle 7 százalékkal nőttek a Pick-csoport eladásai, ám rossz hír, hogy a szalámi iránti kereslet némileg a szárazkolbászok felé tolódott el. Az exportbevételek csak a Falcotrade-del együtt emelkedtek 2 százalékkal, nélküle 10 százalékos csökkenés lett volna, ami megfelel az euró árfolyamváltozásának.

A 12 százalékos bevételnövekménnyel szemben a közvetlen költségek 18 százalékkal emelkedtek, holott 2002 elején már lefelé mentek a sertéshúsárak. A paradoxon feloldása egy szalámigyártási sajátosságban rejlik: a hosszú érlelési idejű penészes szárazáruknál a költségeket három hónapos csúszással számolják el. (Ezért a második negyedévben tetemes árrésemelkedésre lehet számítani.) A többi költségelemnél a Falco nélkül alig 3 százalékos az emelkedés, ami - figyelembe véve a tetemesen emelkedő marketing- és környezetvédelmi kiadásokat - komoly spórolásra utal.
Az egyéb bevételekben szerepel az intervenciós alaptól kapott - mintegy 100 milliós - támogatás, viszont a másik oldalon csaknem megduplázódtak az önkormányzati adókifizetések. Tavaly a nulla közeli üzemi eredményt 118 milliós pénzügyi eredmény egészítette ki, idén viszont ez a tétel is mínuszos volt. Egy év alatt 6 milliárdról 3,6 milliárdra olvadt a Pick-csoport pénz- és értékpapír-állománya (nem számítva az 1,28 milliárd forinton nyilvántartott 260 ezer saját részvényt). Ennek pénznek majdnem az egészét elviszi a jövő héten kezdődő osztalékfizetés.
A Pick idei éve mindenesetre jobbnak ígérkezik, mint amit az első negyedév mutat, megfigyelők szerint viszonylag alacsony sertéshúsárak mellett - ha a forint az év hátralévő részének nem erősödik tovább - akár 4-500 milliós nyereségű negyedévek is jöhetnek. (A pénzügyi eredmény viszont az első negyedévinél alighanem jóval magasabb mínuszt fog mutatni.) Persze még az optimista forgatókönyv esetén sem állhat egyhamar vissza a korábbi profitgyártás, igaz, a szalámirészvény már régen nem számít a befektetők kedvencének. Az 1000 forintos osztalék kifizetése után az Arago 4270 forintos - egyelőre bizonytalan időzítésű - kivezetési ajánlata határozza meg az árfolyam-várakozásokat, ennek elmaradása ismét a mélybe taszíthatja a szalámipapír kurzusát.
(NAPI)

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet